Mennyt vaalikausi 2022–2026 oli Vaasan suomalaisessa seurakunnassa aika ajoin riitaisa. Etenkin sukupuolivähemmistöille järjestettävät sateenkaarimessut aiheuttivat kiistoja.
Virkavapaalla oleva kirkkoherra Teijo Peltola päätti syksyllä 2024 lopettaa sateenkaarimessujen järjestämisen Vaasan suomalaisen seurakunnan puolesta. Vasa svenska församling jatkoi niiden pitämistä. Peltola on irtisanoutunut virasta 1.1.2027 alkaen.
– Tuomiokapituli antoi reilu vuosi sitten luvan niiden pitämiseen eli tulemme niitä järjestämään, Vaasan suomalaisen seurakunnan vs. kirkkoherra Petri Hautala sanoo.
Seurakuntaneuvosto
ohjaa toimintaa
Sateenkaarimessuasia kuului seurakuntaneuvostolle. Se on seurakunnan toiminnalle suuntaa antava toimielin, eli ohjaa millaiselta seurakunnan toiminta näyttää ja mihin rahoja käytetään.
Kirkkoherra määrää kuitenkin lopulta seurakunnan toiminnasta ja valitsee työntekijät.
– Mutta seurakuntaneuvoston päätös ohjata rahaa esimerkiksi nälkäisten ruokkimiseen tai lapsiperheiden huomioimiseen velvoittaa kirkkoherran järjestämään sellaisia asioita tavalla tai toisella, seurakuntavaalien projektipäällikkö Annmari Salmela sanoo.
Vaasassakin
nuorten vaikuttajaryhmä
Tämän kauden Vaasan suomalaisen seurakunnan seurakuntaneuvoston päätöksiä oli muun muassa jumalanpalveluksien uudistaminen. Se on näkynyt esimerkiksi musiikkijumalanpalvelusten tulemisena osaksi toimintaa.
Neuvosto päätti ylipäätään vahvistaa Vaasan suomalaisen seurakunnan musiikkielämää tulevina vuosina panostamalla etenkin urkumusiikkiin.
Lisäksi seurakuntaneuvosto päätti ottaa käyttöön turvallisen seurakunnan periaatteet.
Nykyisen seurakuntaneuvoston päätöksellä perustettiin Vaasaan nuorten vaikuttajaryhmä nimeltä Crossin äänitorvi. Vs. kirkkoherra Hautala kokee, että se on saanut nuoret liikkeelle näissä vaaleissa myös Vaasassa.
Yhteinen kirkkovaltuusto
päättää rahoista
Koko seurakuntayhtymän talousasioista päättää yhteinen kirkkovaltuusto. Niihin kuuluvat esimerkiksi vuosittain tehtävä päätös kirkollisveroprosentista ja hautaustoimien maksuista sekä millaisia palveluja seurakuntalaisille tarjotaan ja mitä ne maksavat.
– Kirkkovaltuusto hyväksyy toiminta- ja taloussuunnitelman, johon kuuluu yhtymän ja seurakuntien tuleva kolmen vuoden budjetti. Se on mielestäni seurakuntayhtymän keskeisin asiakirja, Vaasan seurakuntayhtymän talousjohtaja Kjell Fellman sanoo.
Tällä hetkellä Vaasan suomalaisen seurakunnan, kuten koko seurakuntayhtymän, talous on Fellmanin mukaan hyvällä tolalla. Siihen on vaikuttanut jo kuusi vuotta sitten silloisessa kirkkovaltuustossa tehty päätös säästöohjelmasta.
Päätöksiä
miljoonaremonteista
Kirkkovaltuusto tekee päätöksiä seurakuntayhtymän omistamien kiinteistöjen ja muiden paikkojen hoidosta kuten kirkkojen peruskorjauksista ja hautausmaiden kunnosta.
Tällä kaudella kirkkovaltuusto teki ison päätöksen Vähänkyrön kirkon arviolta neljä miljoonaa maksavasta, ensi kuussa alkavasta isosta peruskorjausremontista.
– Se on meidän mittakaavassa hyvinkin iso päätös, Fellman sanoo.
Tulevan kauden kirkkovaltuusto tulee Fellmanin mukaan hyvin todennäköisesti ottamaan kantaa Koulukadulla ja Vaasanpuistikolla sijaitseviin seurakuntayhtymän toimitiloihin.
– Päätös tulee olemaan yksi isoimmista päätöksistä, joita kirkkovaltuustossa on tehty ja tullaan pitkään aikaan tekemään. Kyseessä on useiden kymmenien miljoonien rakennusprojekti.