Satasen olym­pia­voit­ta­ja Marcell Jacobs hakee vauhtia Flo­ri­das­ta

Marcell Jacobs tuulettaa voittoaan 100 metrin EM-finaalissa Münchenissä elokuussa 2022. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Marcell Jacobs tuulettaa voittoaan 100 metrin EM-finaalissa Münchenissä elokuussa 2022. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Tokion olympialaisten yllätysvoittaja Marcell Jacobs valmistautuu Pariisin olympialaisiin uuden valmentajan Rana Reiderin opein. Jacobs muutti Italiasta Floridaan viime kauden epäonnistumisten jälkeen, mutta hän vakuuttaa, ettei kyse ollut mistään paniikkiratkaisusta.

Italialaiselle Jacobsille kertyi 2021 olympiavoiton ja 2022 Euroopan mestaruuden jälkeen toistuvia lihasvammoja, joten hän päätti kokeilla perusteellista muutosta. Hän lähti italialaisen Paolo Camossin valmennuksesta ja liittyi Jacksonvillessä puurtavaan Reiderin valmennusryhmään, jossa harjoittelevat muiden muassa kanadalainen 200 metrin olympiavoittaja Andre De Grasse ja 60 metrin yhdysvaltalainen maailmanmestari Trayvon Bromell.

– Minulle kasaantui paljon vammoja, joten päätin muuttaa kaiken, Jacobs kertoi perjantaina kuulumisistaan viestijuoksun MM-kisoissa Bahaman Nassaussa.

– Nyt on olympiavuosi, ja haluan hallitsevana 100 metrin mestarina palata olympianäyttämölle vahvempana kuin koskaan. Kyse ei ole paineista vaan tahdosta tulla kisoihin ja voittaa mestaruus uudestaan.

Rauhoitettu arki

Jacobsin harjoittelu on muuttunut perusteellisesti.

– Muutos viime vuodesta on iso. Näen eron kehossani ja pidän siitä, hän kertoi.

Jacobs kertoi esimerkin yksittäisten harjoitusten tehostamisesta.

– Italiassa lämmittelin ja valmistauduin harjoitukseen tunnin tai jopa puolitoista. Nyt harjoituksessa laitetaan täysi rähinä päälle jo puolen tunnin jälkeen.

Arjesta on karsittu pois kaikki ylimääräinen heinä-elokuun vaihteessa järjestettäviin Pariisin kesäolympialaisiin saakka.

– Elämäni on hyvin rauhallista Yhdysvalloissa, Jacobs jatkoi.

– Harjoittelen, menen kotiin ja harjoittelen taas. Vapaa-ajan vietän perheeni kanssa enkä kaipaa mitään muuta. Olen tyytyväinen, ja teemme harjoitusryhmässä hyvää työtä.

Paras vauhti Pariisiin

Jacobs kokeili vauhtiaan huhtikuun lopulla Jacksonvillessä järjestetyissä kisoissa. Hän sijoittui 100 metrillä toiseksi ajalla 10,11.

– Se oli vain harjoittelua, Jacobs totesi hänelle keskinkertaisesta tuloksesta.

Jacobs odottaa itseltään rivakampaa vauhtia Italian MM-viestijoukkueessa ja varsinkin Pariisissa. Hän voitti Tokion olympiafinaalin Euroopan ennätyksellä 9,80, ja Pariisissa hänen pitäisi päästä vähintään samaan vireeseen.

– Tiedän, ettei se ole helppoa, mutta yritän voittaa kultamitalin uudestaan, Jacobs tiivisti tavoitteensa olympiakesään.

Jacobs, 29, on syntynyt El Pasossa Texasissa. Hänen isänsä on yhdysvaltalainen, mutta hän varttui äitinsä huomassa Italiassa.

Urheilu-urallaan Jacobs on kasvanut kunnon ajoituksen mestariksi. Hänen 100 metrin ennätyksensä on 2021 olympiafinaalista ja 60 metrin ennätys 6,41 MM-hallikisojen voittojuoksusta 2022. Kesällä 2022 hän voitti Euroopan mestaruuden kauden parhaalla ajallaan 9,95.

Viime kesänä Jacobs juoksi Budapestin MM-kisojen välierissä kauden parhaan aikansa 10,05 mutta karsiutui loppukilpailusta.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä