Säh­kö­is­ku veteen pal­jas­taa, sel­vi­si­kö Sei­nä­joen kalasto ve­den­sään­te­lyn viasta – ­Seu­ra­sim­me säh­kö­koe­ka­las­tus­ta Tör­nä­väl­lä

Lounais-Suomen elinvoimakeskus lähestyi Kruutikosken kaloja 900 voltin sähköjännitteellä.

Seinäjoki
Vedessä Kari Saaren ja Jyrki Latvalan eristää sähkökentästä vain kahluuhousut ja sähköhanskat.
Vedessä Kari Saaren ja Jyrki Latvalan eristää sähkökentästä vain kahluuhousut ja sähköhanskat.
Kuva: Matti Hautalahti

Törnävänsaaren festivaalijärjestelyt ovat jo täydessä vauhdissa, mutta saamme poikkeusluvan pujahtaa aitojen välistä Kruutikosken rantaan. Koskessa nimittäin elää kaloja, joita aiotaan nyt tutkia tarkemmin.

Seinäjoen vanhan uoman vesimäärä on ollut poikkeuksellisen pieni alkuvuonna. Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen mukaan vähäinen vesimäärä on saattanut heikentää kalojen elinolosuhteita alueella.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä