Ruotsin hal­li­tus tutkii keinoja estää kou­lu­is­kut – Jokelan ja Kau­ha­joen ko­ke­muk­sis­ta otetaan oppia

Fagerstassa lukioon perjantaina tehdyssä miekkaiskussa kuoli teini-ikäinen tyttö. Lisäksi kaksi poikaa haavoittui vakavasti, yksi lievemmin.

Tukholma
Muistokynttilät palavat Jokelan koulun lähellä varhain aamulla 9. marraskuuta 2007.
Muistokynttilät palavat Jokelan koulun lähellä varhain aamulla 9. marraskuuta 2007.
Kuva: Sari Gustafsson / Lehtikuva

Ruotsin hallitus on Fagerstan väkivaltaisuuksien jälkeen päättänyt asettaa tutkimuskomission selvittämään, miten uusia kouluiskuja voitaisiin ehkäistä.

Opetus- ja integraatioministeri Simona Mohamsson kirjoittaa Svenska Dagbladetissa yhdessä kahden muun hallituspuolueen johtajan kanssa, että tarkoitus on analysoida 15 viime vuoden aikana tapahtuneita kouluiskuja Ruotsissa sekä tarkastella myös Suomen kokemuksia ja iskuja Jokelassa ja Kauhajoella.

Mohamsson sanoi tiedotustilaisuudessa, että ulkopuolisille henkilöille ei voi sallia vapaata pääsyä kouluihin. Mohamsson vaati myös sosiaalisen median alustoja kantamaan vastuunsa lasten suojelusta.

– Niillä on valtavan suuri rooli, eivätkä ne kanna minkäänlaista vastuuta levittämästään väkivaltaa ihannoivasta sisällöstä. On täysin tuomittavaa, että sosiaalisen median jättiläiset eivät ota vastuuta lastemme suojelemisesta, Mohamsson paheksui.

Perjantain miekkaiskussa Fagerstassa toimivassa lukiossa kuoli 17-vuotias tyttö. Kaksi teinipoikaa haavoittui vakavasti, yksi lievemmin. Epäilty tekijä on 18-vuotias mies, joka vangittiin sunnuntaina epäiltynä murhasta.

Hallituspuolueiden puheenjohtajat Mohamsson, pääministeri Ulf Kristersson sekä energia- ja elinkeinoministeri Ebba Busch kirjoittavat yhteisessä artikkelissaan, että viranomaisten täytyy oppia havaitsemaan paremmin, milloin vaara iskusta on todellinen.

– Kuluvan hallituskauden aikana olemme jo toimineet koulujen turvallisuuden parantamiseksi. Olemme varmistaneet, että kouluilla on sekä laillinen toimivalta että lisäresursseja, joilla parantaa turvallisuutta esimerkiksi lukitusjärjestelmien, turvalaitteiden ja kameravalvonnan avulla, puoluejohtajat toteavat.

Örebron isku vaati 11 henkeä

Lisäksi Ruotsissa on kevennetty tietosuojaa, jotta koulu, sosiaalipalvelut ja poliisi voisivat paremmin toimia yhteistyössä riskien havaitsemiseksi ja riskikäytökseen puuttumiseksi. Ruotsissa otettiin myös käyttöön kansallinen strategia terrorismia ja ääriliikkeitä vastaan.

Poliisi sai tänä kesänä myös laajemmat valtuudet poistaa nuoria rikollisuuteen houkuttelevaa aineistoa sosiaalisesta mediasta. Samalla pitää analysoida, miten radikalisoituminen verkossa voidaan estää. Tarkasteluun tulee ottaa niin äärioikeistoon, äärivasemmistoon kuin väkivaltaiseen islamismiin liittyvät liikkeet, ministerit linjasivat.

– Me emme sulje pois mitään toimenpiteitä. Olemme valmiita tekemään kaikkemme varmistaaksemme, että se, mikä ei saa tapahtua, ei enää toistu, julistivat Kristersson, Busch ja Mohamsson.

Ministerien mukaan tarkoitus on myös parantaa iskujen jälkihoitoa ja selvittää, miten vähentää riskiä, että iskut saavat jäljittelijöitä.

Pahin kouluisku Ruotsissa oli Örebrossa toimivassa aikuiskoulutusyksikössä helmikuussa 2025. Kouluampuja surmasi kymmenen ihmistä ja ampui lopulta itsensä.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä