Ranskassa poliisi pidätti miehen epäiltynä tulipalon sytyttämisestä ja räjähdyksen aiheuttamisesta synagogalla maan eteläosassa, kertoo maan sisäministeri Gerard Darmanin viestipalvelu X:ssä.
Darmaninin mukaan epäiltyä pidättämään lähteneitä poliiseja kohti oli ammuttu.
Syyttäjänviraston sisäinen lähde kertoo, että kaksi epäiltyyn tuhopolttajaan yhdistettyä ihmistä otettiin niin ikään kiinni.
Le Monden mukaan synagogassa oli lauantaina tulipalon syttyessä viisi ihmistä, joista yksi oli rabbi. Kukaan synagogassa olleista ei loukkaantunut tapahtuneen seurauksena.
Yksi poliisi sen sijaan loukkaantui räjähdyksessä synagogan ulkopuolella.
Le Monden mukaan epäillyt pidätettiin Nimesin kaupungissa. Tuleen sytytetty synagoga puolestaan sijaitsee La Grande-Mottessa Välimeren rannikolla lähellä Montpellierin kaupunkia.
Ranskan terrorismin vastaiset syyttäjät tutkivat lauantaista tapausta, kertoo pääministeri Gabriel Attal.