Pyö­räi­li­jä louk­kaan­tui Vaa­sas­sa au­toi­li­jan pae­tes­sa pai­kal­ta – Poliisi pyytää ha­vain­to­ja

Vaasassa pyöräilijä kaatui ja loukkaantui lievästi, kun auto tuli eteen vihreissä valoissa. Pyörävaunussa matkustanut lapsi selvisi säikähdyksellä. Auton kuljettaja pakeni paikalta.

Vaasa
Poliisi kaipaa havaintoja tapahtuneesta.
Poliisi kaipaa havaintoja tapahtuneesta.
Kuva: Emmi Korhonen / Lehtikuva

Keskiviikkona 1. heinäkuuta pyöräilijä joutui väistämään henkilöautoa ja loukkaantui lievästi. Onnettomuus sattui Gerbyn Rantatien ja Västervikintien risteyksessä.

Vihreän liikennevalon palaessa pyöräilijä ylitti ajorataa pyörätien jatketta pitkin, kun oikealle kääntyvä henkilöauto ajoi hänen eteensä.

Törmäyksen välttämiseksi pyöräilijä joutui jarruttamaan voimakkaasti, minkä seurauksena hän kaatui ja loukkaantui lievästi.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa I-P Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä