Pu­he­lin­hui­ja­ri esiin­tyi pankin tur­val­li­suus­hen­ki­lö­nä – Soit­ta­ja osasi nimetä oikeat työn­te­ki­jät

Huijaus rakennettiin uskottavaksi: soittaja nimesi pankkityöntekijöitä ja puhui rikosilmoituksesta. Huijaus paljastui, kun puhelimen otti vaimo, entinen pankkijuristi, joka alkoi tentata soittajaa.

Lappajärvi
Viita-ahot korostavat, että hätääntyneenä ihminen saattaa toimia päinvastoin kuin on opetettu.
Viita-ahot korostavat, että hätääntyneenä ihminen saattaa toimia päinvastoin kuin on opetettu.
Kuva: Mari-Johanna Kettula

Perjantaina lappajärveläinen Kari Viita-aho sai puhelun, jossa soittaja kertoi olevansa Bank Norwegianin turvallisuudesta vastaava henkilö. Soittaja kertoi Viita-aholle, että he ovat hylänneet 7 500 euron lainahakemuksen, joka olisi tehty hänen nimissään.

Soittajan mukaan pankin turvallisuusosasto oli huomannut, että lainahakemuksessa oli Viita-ahon henkilötiedot oikein, mutta heidän mukaansa tilinumero oli väärä.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa I-P Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä