PRH: OmaSp:n omis­ta­ja­sää­tiöt eivät olisi saaneet antaa pankin hal­li­tuk­sel­le li­sä­va­kuu­tus­ta – "­Hy­vin epä­ta­val­li­nen toimi"

Valvojan mukaan säätiöt eivät olisi saaneet sitoutua 10 miljoonan euron korvauksiin. Säätiöt ovat valittaneet päätöksestä.

Seinäjoki
Oma Säästöpankin suurimmat omistajasäätiöt antoivat kesällä 2024 suojasitoumuksen pankin hallitukselle. PRH:n mukaan niin ei olisi saanut tehdä.
Oma Säästöpankin suurimmat omistajasäätiöt antoivat kesällä 2024 suojasitoumuksen pankin hallitukselle. PRH:n mukaan niin ei olisi saanut tehdä.
Kuva: Joona Penttilä

Oma Säästöpankin suurimmat omistajasäätiöt toimivat kesällä 2024 vastoin lakia, kun ne päättivät antaa vastuuvakuutuksen kaltaiset suojasitoumukset pankin silloisen hallituksen jäsenille.

Syystarjous, Sinulle!

Ilkka-Pohjalainen Digin ensimmäiset _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus sovelluksessa ja verkkosivuilla Näköislehdet ja arkisto Podcastit, galleriat ja live-lähetykset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit, koulutukset ja tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä