Po­lii­sit jah­taa­vat rosvoja ja pol­kuau­to­jen bensa maksaa liikaa – Ete­lä-Poh­jan­maan lii­ken­ne­puis­tot ovat val­mii­na kesään

Kävimme katsomassa Kurikan uusittua liikennepuistoa muutama päivä ennen kesäkauden avajaisia. Kyselimme myös lähialueen muilta liikennepuistoilta mitä tulevalle kesälle on luvassa.

Kurikka
Tenho Keväänranta (vas.) ja Harri Kytölä ovat valmiina liikennepuiston kesään. Autoja puistosta löytyy niin perheen pienimmille, kuin myös vanhemmille lapsille.
Tenho Keväänranta (vas.) ja Harri Kytölä ovat valmiina liikennepuiston kesään. Autoja puistosta löytyy niin perheen pienimmille, kuin myös vanhemmille lapsille.
Kuva: Tomi Kosonen

Kurikan uusitun liikennepuiston asfaltti on sileää ja tummaa. Uudet istutukset itävät ja liikennemerkit kiiltävät. Asfaltin pinnalla onkin ehtinyt rullata vain muutamat päiväkoti- ja koululaisryhmät ennen puiston virallista aukeamista.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä