Po­lii­sil­ta poik­keuk­sel­li­nen tie­do­te: on­net­to­muus­piik­ki Ete­lä-Poh­jan­maan lii­ken­tees­sä tors­tai­aa­mu­na

Pohjanmaan poliisilaitos julkaisi torstaiaamuna varsin poikkeuksellisen tiedotteen. Tiedotteessa varoitettiin erittäin liukkaasta ajokelistä Etelä-Pohjanmaalla. Ajokeli oli torstaiaamun ja -aamupäivän aikana niin huono, että muutamien tuntien aikana tieliikenteessä tapahtui kymmenkunta onnettomuutta.

Ajoneuvoja suistui tieltä, ja osa niistä päätyi katolleen. Vakavia henkilövahinkoja ei sattunut, mutta useampia ihmisiä kuljetettiin terveyskeskukseen tarkastettavaksi.

Pohjanmaan poliisilaitoksen tilannekeskuksen yleisjohtajan, komisario Pauli Latvasen mukaan onnettomuuspiikin aiheutti musta jää.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi 1. kk vain 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit, pelit ja koulutukset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä