Poliisi on ko­lun­nut ve­sis­töt tark­kaan, mutta Sokkaa ei ole löy­ty­nyt – Voi olla elävä tai kuollut

Etsintäkuulutettu Ari Sokan epäillään syyllistyneen törkeään väkivaltarikokseen Petäjävedellä 27. marraskuuta.
Etsintäkuulutettu Ari Sokan epäillään syyllistyneen törkeään väkivaltarikokseen Petäjävedellä 27. marraskuuta.
Kuva: Heikki Hakanen/Poliisi

Poliisi on etsinyt vakavasta väkivaltarikoksesta epäiltyä ja etsintäkuulutettua Ari Sokkaa Käenkosken tanssilavan viereisestä vesistöstä. Lisäksi lähivesistöt Parkanossa on tutkittu.

Sokan käyttämä Toyota Hiace löytyi epäillyn rikoksen jälkeen juuri kyseisen vesistön läheisyydestä, josta poliisi on häntä nyt etsinyt. Poliisi etsi miestä jääkannen läpi poliisikoiran avulla. Tämä tapahtui jo helmikuussa, eikä miestä ole sen jälkeen etsitty aktiivisesti.

Vesistöetsinnät eivät tuottaneet tulosta. Tutkinnanjohtaja Kari Aaltio sanoo, että Sokka voi olla yhtä hyvin elävä tai kuollut.

– Kummankaan vaihtoehdon todennäköisyys ei ole toista suurempi. Ainakaan tutkimistamme vesistöistä ei löytynyt ruumista. Vesistöt on tutkittu niin tarkkaan kuin pystytään tutkimaan.

Aaltion mukaan Sokan tapauksen kanssa on ollut hiljaista viime aikoina. Vihjeitä tulee harvakseltaan, eikä varsinaista läpimurtovihjettä ole tullut.

– Tällä hetkellä häntä ei aktiivisesti etsitä, mutta jos tulee varteenotettava vinkki, tarkistamme sen.

Poliisi etsintäkuulutti Sokan joulukuun alussa. Sokan epäillään syyllistyneen törkeään väkivaltarikokseen Petäjävedellä 27. marraskuuta.

Sokalla on Etelä-Pohjanmaalla kaksi aikuista lasta, joiden vainoamisesta hänet on tuomittu.

Vihjeitä voi lähettää sähköpostiin vihjeet.sisa-suomi@poliisi.fi tai numeroon 0295 447 907.

Ilmoita asiavirheestä