Poliisin paljon huomiota herättänyt operaatio Kymenlaaksossa Kouvolassa sijaitsevalla asuinalueella liittyy epäiltyyn törkeään ampuma-aserikokseen ja räjähderikokseen.
Tutkinta alkoi viime viikolla, ja siinä on tehty kotietsintöjä, kertoi Kaakkois-Suomen poliisi tiedotteessaan torstaina.
Poliisi kertoi, että rikosepäilyt eivät liity henkeen tai terveyteen kohdistuvaan rikokseen eivätkä järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Tilanteeseen ei poliisin mukaan myöskään liity uhkaa eikä siitä aiheudu vaaraa sivullisille.
Poliisin lisäksi tutkinnassa on mukana räjähdeasiantuntijoita Puolustusvoimista.
– Saattaa olla, että joitain pieniä räjähteisiin liittyviä sytytysvälineitä ei pystytä turvallisesti kuljettamaan pois, jolloin poliisin ja Puolustusvoimien räjähdeasiantuntijat joutuvat hävittämään ne paikan päällä räjäyttämällä, sanoi rikoskomisario, tutkinnanjohtaja Liisa Kunnas tiedotteessa.
Mediat: Etsintöjä kahdella kiinteistöllä
Mediassa torstaina liikkuneiden tietojen mukaan operaation kohteena olevan talon omistaa 79-vuotias mies, joka vangittiin Kymenlaakson käräjäoikeudessa viime viikon perjantaina. Asiasta kertoi muun muassa Helsingin Sanomat.
Julkisten vangitsemistietojen mukaan poliisi epäilee miestä törkeästä ampuma-aserikoksesta, joka tapahtui 25. heinäkuuta ja 25. elokuuta välisenä aikana Kouvolassa.
Mediatietojen mukaan omakotitalo sijaitsee Kouvolan Voikkaan kaupunginosassa. Lisäksi mediassa kerrottiin torstaina, että operaatioon liittyy toinen kiinteistö, joka sijaitsee Kouvolan Korialla. Poliisi on mediatietojen mukaan tehnyt etsintöjä myös tälle kiinteistölle.
Useampi tiedotusväline kertoi torstaina, että Korian kiinteistön omistaa toinen mies, joka asuu 79-vuotiaan miehen kanssa samassa asunnossa Kouvolan keskustassa. Miehet ovat mediatietojen mukaan suunnilleen saman ikäisiä.
Ainakin HS ja Iltalehti kertoivat, että rikoksesta epäilty 79-vuotias mies on entinen poliisi. Hänen asuintoverinsa, Korian kiinteistön omistaja, on puolestaan mediatietojen mukaan Puolustusvoimien entinen asemestari.
Iltalehden mukaan poliisi ei halunnut torstaina kommentoida lehdelle, epäilläänkö myös 77-vuotiasta miestä rikoksista.
Poliisi vaitonainen
STT ei tavoittanut tutkinnanjohtajaa kommentoimaan operaatiota ja mediassa liikkuneita tietoja torstaina.
Poliisi on toivonut työrauhaa tutkinnalle. Esitutkinnasta voi yleensä tiedottaa siinä vaiheessa, kun kriittisimmät vaiheet on suoritettu.
– Ymmärrämme sen, että paine tehdä uutisia ja saada tietoa on kova. Poliisille prioriteetti on kuitenkin rikostutkinnan osalta taata esitutkinnan kannalta kriittisten asioiden turvaaminen eli se, ettei esitutkinnassa kerättävän aineiston laatu vaarannu, Kunnas sanoi tiedotteessa.
Poliisin pitää esimerkiksi saada kirjattua asianosaisten kuulustelut ja kerättyä todistusaineisto ennen kuin niihin voidaan vaikuttaa ulkopuolelta.