Poh­jois-Ko­rea testasi oh­juk­sia Trumpin Ete­lä-Ko­rean-vie­rai­lun kyn­nyk­sel­lä

Pohjois-Korean valtiollisen uutistoimiston KCNA:n mukaan ohjukset lensivät yli kahden tunnin ajan. Kuvan on välittänyt KCNA, eikä kuvan aitoutta ole voitu todentaa. LEHTIKUVA/AFP/KCNA
Pohjois-Korean valtiollisen uutistoimiston KCNA:n mukaan ohjukset lensivät yli kahden tunnin ajan. Kuvan on välittänyt KCNA, eikä kuvan aitoutta ole voitu todentaa. LEHTIKUVA/AFP/KCNA

Pohjois-Korea on testannut mereltä laukaistavia risteilyohjuksia länsirannikkonsa edustalla, kertoo maan valtionmedia. Testi toteutettiin tiistaina vain päivää ennen Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin vierailua Etelä-Koreaan.

Valtiollisen uutistoimisto KCNA:n mukaan ohjukset lensivät yli kahden tunnin ajan. Maan johtaja Kim Jong-un ei henkilökohtaisesti valvonut koetta. Koetta valvoi sen sijaan maan keskussotilaskomission varapuheenjohtaja Pak Jong-chon.

Trump on ilmaissut olevansa kiinnostunut Kimin tapaamisesta matkansa yhteydessä, ja on ollut avoin myös Aasian-vierailunsa pidentämiselle tämän vuoksi. Pohjois-Korea ei ole julkisesti vastannut ehdotukseen.

Johtajat tapasivat viimeksi vuonna 2019 Trumpin ensimmäisen presidenttikauden loppupuolella. Tuolloin tapaaminen järjestettiin kahden Korean välisellä demilitarisoidulla rajavyöhykkeellä (DMZ).

Etelä-Koreassa Trump osallistuu Aasian ja Tyynenmeren maiden talousjärjestön (Apec) huippukokoukseen. Samalla hän tapaa Kiinan presidentti Xi Jinpingin.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä