Poh­jan­maan hy­vin­voin­ti­alue saa uuden asia­kas- ja po­ti­las­tie­to­jär­jes­tel­män – "­Ko­ko­nais­ku­va asiak­kaan ja po­ti­laan ti­lan­tees­ta on jat­kos­sa hel­pom­pi hah­mot­taa"

Vaasa
Pohjanmaan hyvinvointialue hankkii uuden asiakas- ja potilastietojärjestelmän. Kuvituskuva.
Pohjanmaan hyvinvointialue hankkii uuden asiakas- ja potilastietojärjestelmän. Kuvituskuva.
Kuva: Tomi Kosonen

Pohjanmaan hyvinvointialueen uudeksi asiakas- ja potilastietojärjestelmäksi on valittu TietoEvry Finland Oy:n Lifecare-järjestelmä. Tietojärjestelmän mukauttaminen alueen tarpeisiin alkaa elokuussa ja sen käyttöönotto alkaa porrastetusti keväällä 2024.

Mukana kilpailutuksessa oli kolme kotimaista järjestelmätoimittajaa. Nyt valittu uusi järjestelmäkokonaisuus korvaa kuusi eri asiakas- ja potilastietojärjestelmää, jotka ovat tällä hetkellä käytössä alueen sosiaali- ja perusterveydenhuollon sekä erikoissairaanhoidon yksiköissä.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä