Pohjanmaan tanssin aluekeskus järjestää monipuolisen Pohjanmaa tanssii 2026 -festivaalin Vaasassa ensi viikolla 18.–21.3.
Festivaali tuo tanssitaiteen ilmiöitä ja näkökulmia Vaasan kaupunginteatteriin, Ritziin ja Vaasan taidehalliin.
Ohjelmisto keskittyy esityksiin ja työpajoihin, joissa esiintyvät tunnetut kotimaiset koreografit ja taiteilijat.
Torstaina 19.3. kello 18 Vaasan kaupunginteatterissa nähdään Janina Rajakankaan Project: Lattia on laavaa. Esitys on luotu yhteistyössä Vaasan kaupunginteatterin ja Hietalahden koulun oppilaiden, opettajien ja paikallisten pienten tanssijoiden kanssa.
Televisiosta ja linnanjuhlista tutut tanssijat esiintyvät Ritzissä perjantaina 20.3. kello 19, kun Will Funk For Food- ryhmä tuo Suomen ensimmäisen kokoillan locking-tanssiteoksen Vaasaan. A Fistful of Funk -teos yhdistää katutanssia, tanssiteatteria, länkkäriestetiikkaa ja livemusiikkia. Luvassa on vauhdikas teos, jossa huumori ja taituruus kulkevat käsi kädessä.
Taidehallissa
ilmaisesitykset
Lauantaina 21.3. kello 14 Meri Pajunpää ja Vilma Tihilä esittelevät tanssielokuvaansa Paluu pohjoiseen Vaasan taidehallissa. Kyseessä on avoin keskustelutilaisuus, jossa kaksikko avaa työprosessiaan liikedemonstraation ja videodemonstraation avulla.
Tämän jälkeen taidehallissa nähdään Kati Raatikaisen Vammautettujen ekologioiden ruumiillistuminen, jossa Raatikainen esittelee elokuussa ensi-iltaan tulevan Sotku ja rakkaus -teoksen koreografista materiaalia. Tulevassa teoksessa osa esiintyjistä käyttää liikkumisen apuna pyörätuolia.
Vaasan taidehallin tapahtumat ovat maksuttomia ja avoimia kaikille.
Osana festivaalia järjestetään tanssikoulu Kipinän tiloissa työpajoja tanssin harrastajille ja ammattilaisille. Tanssitapahtuman koko ohjelma: www.pohjanmaantanssi.fi.