Pohjan kou­lul­la epäily hin­ku­ys­kä­epi­de­mias­ta – In­fek­tio­yli­lää­kä­ri kom­men­toi taudin yleis­ty­mis­tä

Seinäjoki
Seinäjoen keskustan lähellä sijaitsevassa Pohjan koulussa saatiin viime viikonloppuna epäily hinkuyskätapauksesta. Arkistokuva.
Seinäjoen keskustan lähellä sijaitsevassa Pohjan koulussa saatiin viime viikonloppuna epäily hinkuyskätapauksesta. Arkistokuva.
Kuva: Tomi Kosonen

Pohjan koulun 5. luokan lasten vanhemmille on lähetetty Wilman välityksellä viestiä hinkuyskäepidemiaepäilystä.

Luokan oppilaita ja henkilökuntaa on pyydetty hakeutumaan terveydenhuoltoon, mikäli hinkuyskän oireita esiintyy tai yskä on ollut jatkuvaa yli kolme viikkoa.

Koulunjohtaja Heli Yliselä varmistaa tiedon ja kertoo koulun reagoineen asiaan välittömästi.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk vain 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit, pelit ja koulutukset Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä