Poh­ja­lai­nen opet­ta­ja sai kutsun Linnan juh­liin: "Lap­suu­den leikit tädin me­koil­la muut­tu­vat to­dek­si"

Opettaja Leena Ketola pääsee itsenäisyyspäivän juhlavastaanotolle Presidentinlinnaan. Tällä kertaa siellä juhlitaan erityisesti suomalaista koulutusta ja sivistystä.

Ilmajoki

Pikku tyttö Leena Ketola leikkii Linnan juhlia serkkunsa kanssa. He pukeutuvat sukulaistädin mekkoihin ja korkokenkiin. Eletään 1980-luvun alkua.

Yli 40 vuotta myöhemmin, 4. marraskuuta 2025, Leena Ketola palaa kirjekuori kädessään postilaatikolta. Hänen miehensä Juha Ketola tokaisee, että vaimon kasvot näyttävät ihan valkoisilta.

– Katto ny, mitä postia tuli, kuuluu vastaus.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä