Tilaajille

Pit­kä­ai­kais­työt­tö­myys kasvaa rajusti Ete­lä-Poh­jan­maal­la – On silti työl­li­syy­den kär­ki­maa­kun­tia

Etelä-Pohjanmaalla pitkäaikaistyöttömien määrä on kasvanut lähes 40 prosenttia vuodessa, ja nuorisotyöttömyys on lisääntynyt yli viidenneksellä. Maakunnan työttömyysaste on kuitenkin edelleen Manner-Suomen toiseksi alhaisin. Alhaisin työttömyys on Pohjanmaan maakunnassa.

Seinäjoki
Etenkin nuorten työttömyys Etelä-Pohjanmaalla on kasvanut. Kuitenkin lukumääräisesti suurin työttömyys on yli 60-vuotiaiden keskuudessa.
Etenkin nuorten työttömyys Etelä-Pohjanmaalla on kasvanut. Kuitenkin lukumääräisesti suurin työttömyys on yli 60-vuotiaiden keskuudessa.
Kuva: Jaakko Elenius ja Tomi Kosonen

Pitkäaikaistyöttömien määrä on kasvanut Etelä-Pohjanmaalla merkittävästi. Kaikista alueen työttömistä työnhakijoista pitkäaikaistyöttömiä oli hieman vajaa kolmannes. Samanaikaisesti nuorisotyöttömyys on lisääntynyt ja avoimia työpaikkoja on tarjolla entistä vähemmän.

Pitkäaikaistyöttömiä maakunnassa oli marraskuun lopussa 2356 henkilöä, mikä on 664 henkilöä (39,2 prosenttia) enemmän kuin vuosi sitten.

Haluatko jatkaa lukemista?

Tilaa I-P Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä