Maahanmuuttoon kriittisesti suhtautuva ja suoria, sitovia kansanäänestyksiä kannattava Suomidemokraatit-yhdistys pyrkii puoluerekisteriin ja haastamaan perussuomalaiset.
Yhdistys ilmoitti tiistaina aloittaneensa kannattajakorttikeräyksen päästäkseen rekisteröidyksi puolueeksi. Samana päivänä yhdistys julkisti kotisivuillaan perusteilla listan perusteilla olevista ja jo perustetuista uusista yhdistyksistä.
Yhdistyksellä on 12 piirijärjestöä, 4 kunnallisyhdistystä sekä yhdistysten järjestösihteerit.
Pohjanmaan piirijärjestön sihteerinä toimii Muutos 2011 -puolueen piirijärjestön puheenjohtaja, ilmajokelainen Matti Järviharju.
Yhdistyksen puheenjohtaja Jari Väli-Klemelä sanookin tiedotteessaan, että suurin osa uusista jäsenistä on entisiä perussuomalaisia, vaikkakin mukana on myös paljon entisiä muutoslaisia.
– Mukana on myös paljon entisiä ipulaisia sekä muiden puolueiden toimintaan tyytymättömiä jäseniä. Uusi puolue kiinnostaa laajalti myös "nukkuvia" jotka eivät aiemmin ole kuuluneet mihinkään puolueeseen, mutta tuntevat nyt tarvetta aktivoitua, Väli-Klemelä sanoo.
Muutospuolue sekä Suomidemokraatit ovat aiemmin kertoneet yhdistymistavoitteestaan. Yhdistys äänestää uudesta nimestä tammikuun loppupuolella.
SARIANNE TEKONIEMI