Päätös Ve­nä­jä-pa­ko­te­pa­ke­tis­ta lyk­kään­tyi jälleen Slo­va­kian vas­tus­tuk­sen vuoksi

Slovakia on ollut huolissaan siitä, miten EU-komission esitys irtautua kokonaan venäläisestä kaasusta vaikuttaa maan energiaturvallisuuteen. Arkistokuvassa Slovakian pääministeri Robert Fico. AFP/LEHTIKUVA
Slovakia on ollut huolissaan siitä, miten EU-komission esitys irtautua kokonaan venäläisestä kaasusta vaikuttaa maan energiaturvallisuuteen. Arkistokuvassa Slovakian pääministeri Robert Fico. AFP/LEHTIKUVA

EU:n ulkoministerikokouksessa ei saatu tiistaina hyväksyntää Venäjään kohdistuvalle 18. pakotepaketille.

Syynä tähän on ennen kaikkea Slovakian vastustus. STT:n tietojen mukaan keskustelu asiasta jatkuu keskiviikkona EU-suurlähettiläiden kokouksessa. On mahdollista, että Slovakia antaa silloin vihreää valoa pakotepaketille.

Slovakia on ollut huolissaan siitä, miten EU-komission esitys irtautua kokonaan venäläisestä kaasusta vaikuttaa maan energiaturvallisuuteen. EU on kertonut haluavansa päättää venäläisen kaasun tuonnin unioniin kokonaan vuoteen 2027 mennessä.

Asia ei liity Venäjän vastaisiin pakotteisiin suoraan, mutta Slovakia on linkittänyt asian siihen.

STT:n tietojen mukaan myöskään Unkari ei ole virallisesti antanut hyväksyntää pakotepaketille, mutta ei myöskään aktiivisesti vastustanut sitä tällä kertaa.

Myös Malta on esittänyt huolia pakotepaketin öljyn hintakattoon liittyvästä osiosta.

Öljyn hintakatto ja Nord Stream-pakotteita

Komissio on ehdottanut osana uutta pakotepakettia länsimaiden asettaman venäläisen öljyn hintakaton alentamista nykyisestä 60 dollarista 45 dollariin barrelilta. Suomi ja joukko muita Itämeren maita vaativat jo alkuvuodesta hintakaton alentamista.

G7-maiden sopima hintakatto öljylle tuli voimaan joulukuussa 2022. Se kieltää yrityksiä tarjoamasta palveluita venäläisen öljyn kuljettamista varten, jos hinta ylittää 60 dollaria barrelilta. Yritykset eivät saa tarjota esimerkiksi vakuutuksia venäläisille kuljetusyhtiöille.

Komissio esittää myös uusia pakotteita, jotka kohdistuisivat Venäjältä Saksaan kulkeviin Nord Stream -kaasuputkiin ja niihin linkittyviin yrityksiin. Kyseiset putket eivät ole tällä hetkellä käytössä. Saksa on jo aiemmin todennut, ettei se aio palauttaa putkia käyttöön, vaikka sota loppuisi.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä