Teräsyhtiö Outokumpu kertoi torstaina löytäneensä Kemin kaivoksensa maanalaisissa kairauksissa merkittävästi lisää kromimalmia.
Kaivoksen malmivarat ovat yhtiön mukaan lähes kaksinkertaiset aiemmin arvioituun verrattuna, kun malmivaroja arvellaan nyt olevan 62,5 miljoonaa tonnia aiemman 32,1 miljoonan tonnin sijaan. Malmivaroilla tarkoitetaan luonnonvarojen määrää, joka on varmistettu timanttikairauksella kerättyjen geologisten ja teknisten tietojen avulla.
Outokumpu jalostaa kromimalmia ferrokromiksi, joka on ruostumattoman teräksen raaka-aine.
Yhtiö arvioi, että nykyisten malmivarojen arvo ferrokromina myytäessä vastaisi 15 miljardin euron liikevaihtoa vuoden 2024 ensimmäisen puolikkaan keskihinnoilla laskettuna.
Outokummun Kemin kaivos on EU:n alueen ainoa kromikaivos. Yhtiö syvensi vuosina 2017–2023 maanalaisen kaivoksen 500 metristä 1 000 metriin.
-----
Juttua on korjattu klo 12.10: Kaivoksen malmivarat ovat lähes kaksinkertaiset aiempaan verrattuna, eivät lähes puolet aiempaa suuremmat.