Oulun kouluihin kohdistunut perätön koulu-uhkaus keskeytti koulupäivän tiistaina useissa kouluissa ympäri Oulua.
Poliisin mukaan uhkaukset tapahtuivat tiistaina noin kello 10. Iltapäivällä yhden aikaan poliisi tiedotti, että uhkaukset ovat tämän hetken tiedon mukaan aiheettomia.
Ainakin osassa kouluissa oppilaat suojautuivat luokkiin pitkäksi aikaa uhkauksen takia.
– Kouluissa on ollut luokkiin suojautumista lähes puolentoista tunnin ajan. Osassa kouluja luokkiin suojautuminen on purettu ja oppilaat lähetetty kotiin, Oulun kaupungin sivistys- ja kulttuurijohtaja Mika Penttilä kertoi tiistaina puolilta päivin.
Koulu-uhkaus tehtiin Penttilän mukaan Oulun kaupungin kirjaamoon sekä suoraan tiettyihin sähköpostiosoitteisiin.
– Tämän jälkeen olimme yhteydessä poliisiin, Penttilä kertoo.
Aluksi uhkauksen piirissä arvioitiin olevan kaksi koulua, mutta myöhemmin määrä tarkentui ainakin yhdeksään.
– Tämä on aiempaa vakavampi juttu, Penttilä arvioi uhkauksen laajuutta.
Oulun poliisilaitoksen viestintäpäällikkö Tero Väyrynen kertoo, että koulupäivät uhkauksien kohteena olevissa kouluissa päätettiin keskeyttää.
– Tällaisen päätöksen teimme. Poliisi on ollut läsnä kouluilla, Väyrynen sanoo.
Väyrysen mukaan poliisi ottaa tämänkaltaiset uhkaukset aina vakavasti.
– Asiasta käynnistetään esitutkinta ja sen selvittämistä jatketaan tutkinnallisin keinoin.
Poliisi tutkii tapausta tällä hetkellä laittomana uhkauksena ja perättömänä vaarailmoituksena.
Väyrysen mukaan uhkauksessa mainittiin henkilön nimi, jolla ei ole poliisin käsityksen mukaan osuutta tapaukseen.
– Tällä hetkellä meillä ei ole asiaan vielä epäiltyä.
Kalevan kuvaaja Maiju Pohjanheimo kävi Tuiran koululla puolen päivän aikaan, josta oppilaat oli juuri lähetetty kotiin.
– Oppilaat kertoivat, että he olivat puolitoista tuntia luokissa. Verhot olivat kiinni eikä ikkunasta saanut kurkistella, Pohjanheimo kertoo.
Myös Tuiran kirjasto oli puolenpäivän aikaan kiinni koulu-uhkauksen takia.
Myös muun muassa Kaakkurin ja Maikkulan koulut olivat tyhjiä, kun Kalevan toimittaja Jarkko Harjumaa kävi paikalla iltapäivällä.
Penttilän mukaan uhkaus on vaikuttanut laajalti oppilaisiin ja heidän läheisiinsä. Koulut jatkuvat normaalisti keskiviikkona, jolloin oppilaille ja huoltajille on tarjolla tukea.
– Kouluterveydenhoitaja, koulukuraattori ja koulupsykologi ovat tällä viikolla kaikissa kouluissa tavoitettavissa matalalla kynnyksellä sekä oppilaiden että huoltajien tueksi, Penttilä kertoo.
Penttilän mukaan myös opettajat keskustelevat asiasta oppilaiden kanssa eri ikäkausille sopivalla tavalla.
Poliisihallituksen poliisitarkastaja Marko Savolainen kertoo, ettei koulujen uhkaaminen ole tänä päivänä poikkeuksellista missään päin Suomea.
Hän ei ole perehtynyt Oulun uhkaustilanteeseen vaan kommentoi ilmiötä yleisellä tasolla.
– Valitettavaa on se, että koulujen uhkaamisesta on muodostunut joillekin harrastus, Savolainen toteaa.
Koulu-uhkausten selvittely on osa poliisin päivittäistä työtä. Savolainen kertoo, että ne kohdistuvat usein yksittäisiin kouluihin, mutta laajempi uhkaus useampaan alueen kouluun kuten Oulun tapauksessa ei sekään ole poikkeuksellista.
Savolaisen mukaan perättömät uhkaukset vievät valtavasti poliisin resursseja.
– Olisi hienoa, jos näitä ihmisiä pystyttäisiin laskuttamaan tästä toiminnasta. Tällä hetkellä se ei ole mahdollista.
Tukea verkon välityksellä
MLL:n nuortennetti auttaa lapsia ja nuoria puhelinnumerossa 116 111, pääsääntöisesti ma–pe klo 14–20, la–su klo 17–20. Lasten ja nuorten chatissa voit jutella luottamuksellisesti ja nimettömästi vapaaehtoisen päivystäjän kanssa, ihan mistä tahansa joka päivä klo 17–20.
Sekasin-chat on valtakunnallinen keskustelualusta 12–29-vuotiaille. Sekasin-chatissa voit keskustella mieltäsi askarruttavasta kysymyksistä tai aiheista nimettömänä ja luottamuksellisesti. Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä. Avoinna arkisin klo 9–24 ja viikonloppuisin klo 15–24.
Apuu-chat on valtakunnallinen keskustelualusta 7–15-vuotiaille lapsille. Apuu-chatissa voit keskustella mieltäsi askarruttavista kysymyksistä tai aiheista nimettömänä ja luottamuksellisesti: Apuu - aikuinen auttaa. Apuu-chat on auki joka päivä klo 9–22.
Walk in-terapiaa netissä tiistaisin klo 17–19. Walk in-terapia on maksutonta ja nimetöntä mielen hyvinvointia tukevaa matalan kynnyksen mielenterveysapua, joka on suunnattu alle 29-vuotiaille.
MIELI ry:n Kriisipuhelin päivystää 24 tuntia vuorokaudessa joka päivä numerossa 09 2525 0111. Voit soittaa nimettömästi ja luottamuksellisesti.
Uutista päivitetty 5.5. klo 14.51: Päivitetty juttu kauttaaltaan aikamuotojen ja rakenteen osalta.