Orpo: Wa­shing­to­nis­sa pu­hu­taan laa­jas­ti kauppa- ja teol­li­suus­po­li­tii­kas­ta

"Jos pystyn edesauttamaan suomalaista kauppaa Yhdysvaltojen kanssa, se on erinomainen asia", sanoi pääministeri Petteri Orpo (kok.).
"Jos pystyn edesauttamaan suomalaista kauppaa Yhdysvaltojen kanssa, se on erinomainen asia", sanoi pääministeri Petteri Orpo (kok.).

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) mukaan hänen osallistumisensa presidentti Alexander Stubbin Washingtonin-vierailulle on tarpeen, koska vierailulla puhutaan laajasti Suomen ja Yhdysvaltojen suhteista sekä kauppa- ja teollisuuspolitiikasta. Orpo kommentoi Washingtonin-vierailua toimittajille eduskunnassa.

Orpolta kysyttiin, keskustellaanko Washingtonissa Suomen ja Yhdysvaltojen jäänmurtajakaupoista, mutta pääministeri ei vastannut kysymykseen suoraan.

– Me puhumme laajasti kauppa- ja teollisuuspolitiikkaa. Katsotaan, kuinka syvälle asioihin päästään, Orpo sanoi.

Orpon mukaan Suomella on valtava potentiaali ja osaaminen jäänmurtajien rakentamisessa.

– Meillä on tässä erittäin paljon annettavaa niin Yhdysvalloille kuin muillekin länsiliittolaisille. Katsotaan, kuinka pitkälle ja mihin aiheisiin varsinaisessa tapaamisessa päästään, mutta pyrin tuomaan pöytään kauppa- ja teollisuuspolitiikkaa, Orpo sanoi.

Tapaaminen Vancen kanssa?

Tasavallan presidentin kanslia kertoi maanantai-iltana, että Stubb ja Orpo tapaavat Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin Valkoisessa talossa torstaina.

Orpon mukaan hänen Washingtonin-vierailunsa varmistui vasta viikonloppuna ja sen ohjelmaa rakennetaan edelleen.

– Valkoisessa talossa on mitä todennäköisimmin paikalla vastinparini eli varapresidentti J. D. Vance. Toivon ja odotan keskustelua hänen kanssaan, mutta muuta ohjelmaa rakennetaan tällä hetkellä, Orpo sanoi.

– Jos pystyn edesauttamaan suomalaista kauppaa Yhdysvaltojen kanssa, se on erinomainen asia, hän jatkoi.

Poikkeuksellinen vierailu

Orpo myönsi, että Suomen presidentin ja pääministerin yhteinen Yhdysvaltain-vierailu on poikkeuksellinen. Hänen tiedossaan ei ollut, että vastaavanlaista vierailua olisi aiemmin järjestetty.

– Toivon, että se kuvastaa sitä, että Suomen ja Yhdysvaltojen kahdenväliset suhteet ovat erinomaisella tasolla. Presidentin työ on ollut tietenkin siinä erittäin arvokasta, mutta kyllä myöskin Suomen pitkä työ, meidän Nato-jäsenyytemme ja se, miten olemme toimineet esimerkiksi Ukrainan-kysymyksessä, ovat kaikki vaikuttaneet siihen, että meitä pidetään hyvänä liittolaisena ja hyvänä kumppanina, Orpo pohdiskeli.

Orpo kiitteli sitä, että Stubb ehdotti Orpolle, että he molemmat lähtisivät Washingtoniin.

– Tartuin tietenkin siihen, koska tämä on hyvä mahdollisuus edistää Suomen asiaa, suomalaista kauppaa Yhdysvaltoihin ja meidän kahdenvälistä suhdettamme niin turvallisuudessa, taloudessa kuin ulkopolitiikassakin, Orpo sanoi.

Orpo muistutti, että kauppa- ja teollisuuspoliittiset suhteet ovat pitkiä prosesseja.

– Me pyrimme tällä matkalla edistämään kaikkia niitä kauppa- ja teollisuuspoliittisia ja puolustus- ja turvallisuuspoliittisia aiheita, mitä meillä yhdessä Yhdysvaltojen kanssa on, hän tiivisti.

Ilmoita asiavirheestä