OP Poh­jo­lan lii­ke­voit­to las­kus­sa – yri­tys­luot­to­kan­ta noussut reip­paas­ti

Helsinki
Pankin mukaan liikevoittoa on painanut korkokatteen ja sijoitustoiminnan tuottojen lasku.
Pankin mukaan liikevoittoa on painanut korkokatteen ja sijoitustoiminnan tuottojen lasku.
Kuva: Vilja Sirviö / Lehtikuva

OP Pohjolan liikevoitto laski kolmannella vuosineljänneksellä.

Liikevoitto oli heinä-syyskuussa 566 miljoonaa euroa, kun vastaavaan aikaan viime vuonna se oli 725 miljoonaa. Vuoden alusta lukien liikevoitto on laskenut noin 19 prosenttia viime vuoden tammi-syyskuuhun verrattuna.

Pankin mukaan liikevoittoa on painanut korkokatteen ja sijoitustoiminnan tuottojen lasku. Korkokate kasvoi heinä-syyskuussa 0,3 prosenttia, mutta tammi-syyskuussa se laski viitisen prosenttia. OP Pohjolan pääjohtajan Timo Ritakallion mukaan suuri osa korkokatteen laskusta johtuu siitä, että pankin omistaja-asiakkaille kertyneet bonukset ovat kasvaneet.

Pankin asiakasliiketoiminta taas on kasvussa. Sen tuotot olivat tammi-syyskuussa yhteensä 2 582 miljoonaa euroa. Erityisen vahvasti on kasvanut yritysluottokanta, joka oli tammi-syyskuussa 10 prosenttia vuoden takaista korkeampi.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä