OP ja Nordea jälleen suu­rim­mat yh­tei­sö­ve­ron mak­sa­jat, Neste putosi lis­tal­ta

OP Pohjola maksoi yhteisöveroa 386,5 miljoonaa euroa.
OP Pohjola maksoi yhteisöveroa 386,5 miljoonaa euroa.
Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

Rahoitusalan jätit OP Pohjola ja Nordea olivat viime vuonna Suomen suurimmat yhteisöveron maksajat, ilmenee alan etujärjestön Finanssialan julkaisemista laskelmista. OP Pohjola maksoi yhteisöveroa 386,5 miljoonaa euroa ja Nordea 239,7 miljoonaa euroa. Samat finanssitalot olivat listan kärjessä myös vuotta aiemmin.

Kolmanneksi eniten yhteisöveroa maksoi K-ryhmä, 147,3 miljoonaa euroa, ja neljänneksi eniten S-ryhmä, 132,1 miljoonaa euroa. Seuraavina listalla ovat Bayer ja Fortum, joka maksoivat yhteisöveroa 125,9 miljoonaa ja 116,7 miljoonaa euroa.

Finanssialan listauksessa yritysten luvut on laskettu konsernitasolla. Tiedot perustuvat Verohallinnon yhtiökohtaisiin tietoihin.

Yritysten ja muiden yhteisöjen maksaman yhteisöveron tuotto oli viime vuonna seitsemän miljardia euroa.

Tekoälybisnes poiki verotuloja

Vielä toissa vuonna kolmanneksi eniten yhteisöveroa maksanut Neste putosi nyt kokonaan pois 25 suurimman yhteisöveron maksajan listalta. Tätä selittää se, että Nesteen tulos romahti viime vuonna.

Uutena yritysnimenä listalle nousi tekoäly-yhtiö Silo AI:n myynnillä rikastuneen Peter Sarlinin yhtiö PostScriptum, joka maksoi Finanssialan mukaan viime vuonna 44,5 miljoonaa euroa yhteisöveroa. Silo AI myytiin viime vuonna 665 miljoonalla dollarilla yhdysvaltalaiselle puolijohdevalmistaja AMD:lle.

PostScriptum oli viime vuonna Suomen 17. suurin yhteisöveron maksaja.

Finanssiyhtiöt vahvasti edustettuna

Rahoitusalan yrityksistä 25 suurimman yhteisöveron maksajan joukossa olivat OP:n ja Nordean lisäksi myös LähiTapiola, Danske Bank, Sampo, Mandatum ja SEB.

– Yhteisöverotilaston 25:n kärjessä oli peräti seitsemän finanssiyhtiötä, mikä on hyvä muistutus siitä, että pankit ja vakuutusyhtiöt ovat Suomen suurimpia veronmaksajia ja hyvinvointivaltion peruspilareiden pönkittäjiä, sanoo Finanssiala ry:n toimitusjohtaja Arno Ahosniemi tiedotteessa.

Peliyhtiöistä listalle ylsi Supercellin lisäksi Small Giant Games.

Päivitetty juttua 12.11. klo 13.55.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä