Parhaat kokemukseni elektronisesta urheilusta ovat kavereiden kesken pelatuista jääkiekkoturnauksista.
Muutama olut illan aikana, Playstation tulille, ja koko illan kestävät turnajaiset NHL-pelien parissa on usein ollut illan ohjelmana.
Kauaksi on tultu siitä ajasta, kun isä toi työpaikaltaan VIC-20 pelikonsolin. Pelit olivat alkeellisia, ja itse laite kaukana siitä tehosta, mitä nykyään löytyy 50 euron älypuhelimesta.
Kaikki alkoi muuttua, kun pelitalot toivat markkinoille lisensseillä varustettuja urheilupelejä, ja konsolivalmistajat toivat aina vaan laadukkaampia ja suorituskykyisempiä konsoleita.
Maailma muuttui lähes kokonaan, kun Playstation tuli markkinoille. Itsekin jonotin tunnin ajan kaupan ovella molemmilla kerroilla, kun Playstation ja myöhemmin Playstation 2 tulivat markkinoille. Sain konsolin käsiini ensimmäisten joukossa. Se oli tärkeää, sillä seuraavaa erää piti odotella usein viikkoja.
Nykytietokoneet ovat Playstationin laitteisiin verrattuna kuin vertaisi avaruussukkulaa paperilentokoneeseen.
Pelitalot kuluttavat rahaa satoja miljoonia uusien pelien lanseeraamiseen, ja internetin välityksellä pelejä voidaan pelata toisia ihmisiä vastaan, vaikka istuttaisiin eri puolella maailmaa.
E-urheilu on räjähtänyt käsiin, mitä tulee suosioon ja palkkioihin. Nykyisin maailma on pullollaan erilaisia peliliigoja, esimerkiksi autoilua, jalkapalloa tai sotapelejä.
Huippupelaajat tienaavat enemmän rahaa kuin Postin pääjohtaja. Suomessakin pelaamisella itsensä elättää satoja ihmisiä.
Mutta onko se urheilua? Perinteisessä mielessä ei todellakaan, mutta maailma muuttuu.
Pelaaminen vaatii täysin samoja elementtejä kuin moni perinteinen urheilu. Ammatikseen pelaaminen vaatii jopa vuosien aktiivista harjoittelua, ja huipulla pysyminen on vaikeaa. Ja isoissa turnauksissa on aivan uskomaton tunnelma!
Vaasassa Mekin pääsemme tutustumaan kaikkeen tähän 23.–24.5.
Vaasan jäähallissa on 100 000 euron palkintorahat jaossa, kun Counter-Striken Elisa Nordic Championship 2025, uusi pohjoismainen turnaussarja huipentuu Vaasassa.
Elisa Nordic Championship 2025 alkaa studiovaiheella 20.–22.5., josta 4 parasta joukkuetta jatkaa yleisön eteen areenavaiheeseen Vaasan jäähalliin. Turnaukseen osallistuu 8 joukkuetta, jotka ansaitsevat paikkansa alueellisista karsintaturnauksista eri Pohjoismaissa.
Suurimpia E-urheilutapahtumia seuraa lähes 10 miljoonaa katsojaa. Vaasassa pelataan 5 000 katsojan hallissa. Näemme hipaisun siitä, miten suuresta hommasta on kyse.
Nykyajan huippu-urheilusta.