Pariisin olympialaisten avovesiuinnin testikilpailu jouduttiin perumaan sunnuntaina Seine-joen saastumisen takia, kertoi Kansainvälinen uimaliitto. Pariisissa on satanut viime päivinä runsaasti, mikä on heikentänyt Seinen vedenlaatua.
Seinessä on määrä kilpailla olympialaisten avovesiuinnit sekä triathlonin uintiosuudet.
– Tämän viikonlopun perusteella on selvää, että Pariisin olympiajärjestäjien ja paikallisten viranomaisten on tehtävä lisätöitä, jotta ensi vuodelle on olemassa vankka varasuunnitelma, Kansainvälinen uimaliitto totesi tiedotteessaan.
Liitto kertoi tiedostavansa, että viranomaiset pyrkivät parantamaan Seinen vedenlaatua "infrastruktuurihankkeilla" ennen olympialaisten alkamista.
Olympialaisten ja paralympialaisten jälkeen Pariisin on määrä avata Seinen rannalle kolme uimapaikkaa vuonna 2025. Uiminen on ollut joessa kiellettyä vuodesta 1923 lähtien.