Nya Åland ja Il­ta­leh­ti: En­ti­sel­le SJK:n pe­laa­jal­le neljä vuotta van­keut­ta muun muassa kah­des­ta tör­keäs­tä rais­kauk­ses­ta

Arkistokuva: Heikki Hakanen
Arkistokuva: Heikki Hakanen

MAARIANHAMINA

Pelaaja edusti vielä keväällä IFK Mariehamnia, mutta seura irtisanoi hänen sopimuksensa toukokuussa rikosepäilyjen tultua ilmi. Kongolainen 26-vuotias MBoma edusti myös SJK:ta vuosina 2016–2018.

Hänet tuomittiin kahdesta törkeästä raiskauksesta, kahdesta pahoinpitelystä ja yhdestä lievästä pahoinpitelystä. Rikokset tapahtuivat vuosina 2019 ja 2020. Asianomistajia tapauksessa on kolme. MBoma on ollut Turussa vangittuna rikoksista epäiltynä 3. toukokuuta lähtien.

Syyttäjä haki miehelle viiden vuoden tuomiota. Pelaaja on kiistänyt syyllistyneensä rikoksiin. Tuomio ei ole lainvoimainen, ja siitä voi valittaa hovioikeuteen.

Urallaan useita liigaseuroja edustanut jalkapalloilija on pelannut Suomen pääsarjassa lähes sata ottelua.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä