Brasilialaistähti Neymarin yli vuoden poissaolo jalkapallopeleistä päättyi maanantaina illalla, kun hän tuli vaihdosta kentälle al-Hilalin ja al-Ainin välisessä Aasian Mestarien liigan ottelussa. Saudiarabialainen al-Hilal juhli maalijuhlassa 5–4-vierasvoittoa Arabiemiraateista tulevaa al-Ainia vastaan.
Nykyään al-Hilalissa pelaava Neymar, 32, oli ollut otteluista poissa sen jälkeen kun hän loukkasi polvensa pahoin vuosi sitten lokakuussa maajoukkuekomennuksella.
Leikkauksen ja pitkän kuntoutuksen läpikäynyt Neymar on Brasilian miesten maajoukkueen kaikkien aikojen maalipörssin kärjessä. Hän on tehnyt 128 maaottelussaan 79 osumaa. Seurajoukkuepaluussaan Neymar tuli kentälle 77. peliminuutilla.
Uransa suurimpiin seurajoukkuesaavutuksiin Barcelonassa ja PSG:ssä yltänyt Neymar voidaan rekisteröidä Saudi-Arabian liigapeleihin vasta tammikuussa.