Näkemykset julkisten palveluiden tasosta Suomessa ovat heikentyneet merkittävästi neljässä vuodessa, selviää Julkisten ja hyvinvointialojen ammattiliitto JHL:n tilaamasta kyselystä.
Julkisten palveluiden barometri toteutettiin edellisen kerran vuonna 2021. Silloin liki joka neljäs vastaajista uskoi julkisten palveluiden tason parantuneen edeltävinä vuosina. Nyt näin uskoo enää alle joka kymmenes. Neutraalisti asiaan suhtautuneiden osuus on pienentynyt 26 prosentista 17 prosenttiin.
Tilanteen heikkenemiseen uskovien määrä kasvoi merkittävästi. Vuonna 2021 heikkenemiseen uskoi 44 prosenttia vastaajista, nyt jo 69 prosenttia.
Kyselyn toteutti tutkimusyhtiö Verian, ja vastaajapaneeliin vastasi yhteensä noin 2 200 ihmistä tammi–helmikuussa. Vastaajat edustavat Suomen 18 vuotta täyttänyttä väestöä pois lukien Ahvenanmaalla asuvat. Tulosten luottamusväli on koko maan väestöä koskevan aineiston osalta keskimäärin noin 2,1 prosenttiyksikköä suuntaansa.
Vastaajat eivät välttämättä edusta mielipiteiden jakaumaltaan koko väestöä, sillä paneeleihin voi valikoitua keskimääräistä aktiivisempia ihmisiä.
Perusterveydenhuollossa nähdään ongelmia
Kyselyn perusteella mielipiteet palvelun tason heikentymisestä ovat nähtävissä selvästi muun muassa perusterveydenhuollon kohdalla. Neljä vuotta sitten sitä arvioi myönteisesti 69 prosenttia niistä, joilla oli palvelusta mielipiteitä. Nyt vastaavalla tavalla ajattelevia on enää 51 prosenttia.
Perusterveydenhuolto on julkisista palveluista käytetyin.
Terveyspalveluita käyttäneistä noin kolmannes kokee törmänneensä joskus ongelmiin, kuten hoitoon pääsyn hitauteen, pitkiin jonoihin ja vaikeuksiin vastaanottoajan saamisessa.
Arviot erikoissairaanhoidosta ovat muuttuneet vähemmän kuin näkemykset perusterveydenhuollosta. Silti yhä harvempi antoi erikoissairaanhoidolle nyt kiitosta.
40 prosenttia vastaajista kertoo jääneensä elämänsä jossain vaiheessa vaille julkisia palveluita, vaikka olisi niitä kaivannut. Runsas kolmasosa vastaajista pitää ylipäätään julkisten palveluiden ongelmana sitä, ettei niitä aina saa silloin kun niitä tarvitsisi.
Veroille vastinetta ainakin kirjastosta
Parhaat arvosanat julkisista palveluista keräsi kirjasto. Peräti 58 prosenttia antaa kirjastolle erittäin hyvän arvosanan.
Yli puolet kyselyyn vastanneista kertoi käyttävänsä julkisia palveluita vähintään viikoittain.
Lähes puolet vastaajista kokee saavansa julkisista palveluista hyvin vastinetta maksamilleen veroille. Lähes kolmannes kokee, että veroille saa vastinetta melko huonosti tai erittäin huonosti.
Vastaajista 64 prosenttia oli valmiita nostamaan veroja maltillisesti, jos sen avulla vältetään palveluiden leikkaukset. 59 prosenttia vastusti verojen alentamista, jos se johtaa palveluiden karsimiseen.