"Näitä tulee vielä lisää" – Kak­sosf­li­kat haa­vei­le­vat omasta neu­le­kir­jas­ta ja esit­te­le­vät mal­le­jaan näyt­te­lys­sä Sei­nä­joel­la

Kalevan Navetan näyttelytila täyttyy pohjalaisaiheisista neuleista.

Seinäjoki
Sanna Pyykönen puki päälleen Kauhava-neuleen, Maaria Anttoora Eevan, jonka kuvio sai alkunsa kansallispuvusta ja nimi pukua käyttäneeltä mummolta.
Sanna Pyykönen puki päälleen Kauhava-neuleen, Maaria Anttoora Eevan, jonka kuvio sai alkunsa kansallispuvusta ja nimi pukua käyttäneeltä mummolta.
Kuva: Piia Saarenketo

Rakkaus kotiseutua kohtaan voi näkyä monella tavalla. Sanna Pyykösellä ja Maaria Anttooralla se näkyy neuleiden jokaisessa silmukassa, kirjoneuleiden kuvioissa ja värivalinnoissa.

Kauhavalaislähtöiset neulesuunnittelijakaksoset tunnetaan sosiaalisessa mediassa nimellä Kaksosflikat.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä