Nuorten tekemä ilkivalta koulujen pihoilla on paisunut valtavaksi riesaksi Seinäjoella (I-P 13.10.), ja häiriötä on aiheutettu myös koulujen lähistöllä asuvien pihapiirissä (I-P 11.10.).
Lähdimme katsomaan, millaista meno koulujen pihoilla perjantai-iltana on, ja mitä nuoret itse ajattelevat koulujen pihoilla tapahtuvasta ilkivallasta.
Iltakahdeksalta Alakylän koulun piha on tyhjä. Suuntaamme Hyllykallion koululle, jonka pihassa iltaansa näyttää viettävän muutamia kymmeniä nuoria.
15-vuotiaan Brandon Niskasen mielestä ilkivalta on tyhmää touhua.
– En ole itse nähnyt mitään vakavampaa häiriköintiä, lähinnä tölkkien maahan heittelyä ja musiikin kovaäänistä soittamista. Joskus tulee sanottua kavereille, että nyt sitä musiikkia hiljaisemmalle, Niskanen sanoo.
Nyt meno koulun pihalla näyttää rauhalliselta, edes musiikkia ei soiteta.
Nuorten mukaan koulujen pihoilla on toisinaan rikottu penkkejä ja joskus jopa heitetty pallo ikkunasta läpi.
– Lähinnä täällä sotketaan päihteillä, kuten tupakalla ja nuuskalla. Päihteiden vuoksi moni tänne tuleekin, kun niitä ei voi käyttää nuorisotalolla, tietää Albert Luoma.
16-vuotiaat Pinja-Pauliina Parvi ja Roosa Tikkala arvelevat, että pojat tekevät ilkivaltaa esittääkseen tytöille.
– Se on tyhmää ja lapsellista. Huomautamme kyllä, jos joku tekee jotain ajattelematonta, naiset vakuuttavat.
Sotkut siivoaa joku muu
Jatkamme matkaa Tanelirannan koululle. Piha on autio puoli kymmeneltä illalla, joten siirrymme Pajuluoman koululle. Nuoria on alueella paljon, ehkä jopa sata. Alueella liikkuu koppimönkijöitä, mopoja ja mopoautoja, mutta tunnelma vaikuttaa rauhalliselta. Nuoret ovat kokoontunet porukoihin juttelemaan.
16-vuotiaat Nuutti Laine ja Linda Suvanto ovat kuulleet koulujen pihoilla tehdystä ilkivallasta. Kaverukset itse ovat havainneet pihoilla ollessaan lähinnä roskaamista.
– Eipä nuoria taida kiinnostaa, mihin kuntoon pihat jäävät, kun jäljet siivoaa aina joku muu, Suvanto sanoo.
Kehtaisitteko mennä sanomaan, jos joku tekisi jotain tyhmää?
– En välttämättä kehtaisi, Laine pohtii.
Nuorella on vahingonkorvausvelvollisuus
Vanhempi konstaapeli, ankkuripoliisi Pyry Luomala korostaa, että nuoret ovat fiksua porukkaa, ja heillä on oikeus kokoontua ja viettää nuoruutta.
– Mutta siinä on pohdinnan paikka, jos tieten tahtoen lähtee tekemään sellaista, minkä tietää olevan väärin. Ja jos et kehtaa mennä tyhmyyksiä tekevälle sanomaan, että lopeta, lähde pois paikalta. Käytös tarttuu, joten kannattaa olla se reilu esimerkki.
Nuoret ovat itse vastuussa tekemisistään.
– Vahingonkorvausvelvollisuudella ei ole alaikärajaa. Jos aiheutat vahinkoa, itse joudut sen myös korvaamaan.
Korvausvastuu pysyy, vaikka nuorella ei olisi varaa korvata vahingontekoaan heti.
– Summa voidaan viedä ulosottoon. Kun nuori alkaa jossain vaiheessa tienaamaan tai saa tililleen vaikkapa lahjarahaa, ulosmitataan korvaussummaa sitten siinä vaiheessa. Summa myös kasvaa korkoa tekopäivästä lähtien.
Luomala peräänkuuluttaa huoltajien vastuuta.
– Kannattaa liikkua siellä, missä jälkikasvu liikkuu. Tutustukaa perustuslakiin ja rikoslakiin, ja käykää käyttäytymissäännöt läpi.
Jos havaitsee ilkivaltaa tai häiriökäyttäytymistä omalla tontillaan, voi häirikköjä pyytää poistumaan tai tarvittaessa soittaa hätäkeskukseen.
– Kotirauhan rikkominen on rangaistava teko. Jos terassilta rikotaan kukkaruukku ja istutukset, on se jo lievää vahingontekoa, joka voidaan joissain tapauksissa viedä jopa käräjäoikeuteen asti, Luomala sanoo.