Pääkirjoitus

Näin aion taas so­mis­taa pöydät lapseni yo-juh­liin

Seinäjoki

-

"Nuoren ihmisen elämä on kuin kaikuva, kohiseva nummi.”

Aleksis Kiven nuoruuden kuvaus on monille tuttu. Se oli ensimmäinen mietelause, jonka kirjoitin pari vuotta sitten pieneen tauluun. Taulut nostin Elviira-tyttäremme ylioppilasjuhlissa pöytien somisteeksi – yleiseksi viihdykkeeksi ja vaikkapa keskustelunaiheeksi vieraille. Lauantaina minulla on ilo ja kunnia kaivaa samat taulut esille Elari-poikamme ylioppilasjuhliin.

Yhteen kehykseen olen poiminut toisen kiteytyksen nuoruuden olemuksesta. Tämä on Oscar Wilden kynästä: ”Nuoruus hymyilee ilman syytä. Siinä yksi sen tärkeimmistä viehätyksistä.”

Juuri nyt nuorilla on kyllä syytäkin hymyyn. Kesälaidun vartoo ja koulu on taakse jäänyttä elämää pitkäksi aikaa. On lupa nauttia ja iloita.

Kaikkiaan olen koonnut noita sanatauluja kymmenkunta. Myös Kari Tuomisaarelta täytyi lainata laini: ”Nuoruus on seikkailu suunnaton, kokeile vain, hämmästy vain, sä maailmaa.”

Mitä lauluihin tulee, Lakeudenpuistossa on lauantaina isosti poppaava, ilmainen YleX-konsertti. Sen äärellä on mukava käydä toteamassa Logan Smithin sanoin: ”Onko mitään ihanampaa kuin nuorten äänet.”

Viikonloppuna Seinäjoella on muutakin säpinää, kuten Kirkkokadun kansainväliset markkinat monine ruokakojuineen. Siihen yhtälöön sopii seuraava, tuntemattoman ajattelijan, riimiruno:

”Koe seikkailut, matkoja taita. Näe maailmaa, monia maita. Maut maista ja ääniä kuule, ota selvää – älä vain luule. Koe villisti elämän retki: elä jokainen, jokainen hetki.”

Tuossa on totuuksia myös muille kuin nuorille. Seuraava on kuitenkin täsmämiete meille, jotka olemme jo niin sanotusti iällä: ”Autuas se, joka nuoruudessaan oli nuori.” (Ivan Turgenev).

Samaa sarjaa edustaa mainio muistutus: ”Ne, jotka rakastavat nuoria, pysyvät pisimpään nuorina.” (Edgar Friedenberg).

Myös Tommy Tabermannin runo sopii jokaiselle ikään katsomatta: ”Lennä, lennä hetken tulinen lintu. Tee pesä pilvien väliin. Sitä se onni on, ettei hetkeen katso taakseen, eikä eteen.”

Yo-juhlien paraatipaikalle koetan taas asetella oman suosikkini, Janne Saarikiven aforismin. Sen myötä haluan toivottaa kaikille nuorille mitä parhainta juhlapäivää.

”Hyvä nuori, luota elämään, luota ihmeeseen. Taivaanranta on jo vaalea, nyt on kesä.”