Mus­ta­saa­ri ja Poh­jan­maa ovat tut­ki­tus­ti Suomen so­siaa­li­ses­ti oi­keu­den­mu­kai­sim­pia – Me­nes­tys­tä ver­tai­lus­sa se­lit­tää yksi, tärkeä syy

Mustasaari
-
Kuva: Jarno Pellinen

Pohjanmaa on Suomen maakunnista sosiaalisesti oikeudenmukaisin. Maan lähes kolmestasadasta kunnasta toiseksi oikeudenmukaisin on Mustasaari. Ykkössijalla on Pedersöre.

Sosiaalinen oikeudenmukaisuus toteutuu keskimääräistä paremmin monessa muussakin länsirannikon pohjalaiskunnassa. Parhaimmistossa ovat Maalahti sijalla 5 ja Laihia sijalla 22. Tämä käy ilmi konsultointiyritys Finnish consulting groupin (FCG) toteuttamasta valtakunnallisesta selvityksestä, jossa on mukana yhteensä 292 kuntaa.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa I-P Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä