Suomalaisten suosikkipuolueet seuraavan hallituksen muodostajiksi ovat SDP, keskusta ja kokoomus, ilmenee Maaseudun Tulevaisuuden kyselystä.
Vastaajilta kysyttiin, minkä kolmen puolueen he ainakin tahtovat muodostavan pohjan seuraavalle hallitukselle.
Vastaajista 51 prosenttia haluaa seuraavaan hallitukseen SDP:n, 46 prosenttia keskustan ja 37 prosenttia kokoomuksen. Toukokuussa tehdystä kyselystä SDP:n suosio putosi seitsemällä ja keskustan suosio yhdellä prosenttiyksiköllä. Kokoomuksen kannatus nousi kolmen prosenttiyksikön verran.
Vasemmistoliiton hallituksessa haluaisi nähdä 25, perussuomalaiset 24 ja vihreät 23 prosenttia vastanneista.
Kantar Agrin toteuttamaan kyselyyn vastasi yli tuhat suomalaista joulukuun puolivälin paikkeilla. Aineiston virhemarginaali on kolme prosenttiyksikköä.