Suomen Monika Mikkolalla oli mainio kilpailupäivä Pariisin olympiakisojen purjehdusregatassa. Mikkola nousi Marseillessa naisten jollaluokka Ilca 6:ssa kokonaiskilpailussa kolmanneksi.
Kun eilen avauspäivänä tuulet sallivat Marseillen vesillä vain yhden luokkalähdön, tänään niitä saatiin sääolojen puolesta vietyä loppuun kaksi. Mikkola onnistui molemmissa hienosti, sillä hän oli kokonaiskisan kakkoslähdössä toinen ja kolmannessa lähdössä viides.
Lähtövoitot ottivat kokonaiskilpailua johtava Hollannin kokenut Marit Bouwmeester ja Espanjan Ana Moncada Sanchez. Kolmannen sijan Sveitsin Maud Jayetin kanssa jakava Mikkola on johtavaa Bouwmeesteriä jäljessä vain neljä pistettä.
Luokassa oli tänään tarkoitus purjehtia vielä yksi lähtö lisää, mutta tuulet olivat siihen liian heikkoja.
Regatassa purjehdittavien kymmenen lähdön jälkeen kisan kymmenen parasta selviytyvät mitalilähtöön, jossa pisteet tuplataan.
Alkuvuodesta MM-regatassa kuudenneksi sijoittunut Mikkola oli eilen avauspäivän ainoassa olympialähdössä vaatimattomasti 18:s.
Miesten jollaluokka Ilca 7:ssä Suomen Kaarle Tapper oli Marseillessa tänään kolmannessa lähdössä yhdeksäs ja neljännessä 32:s. Kokonaiskilpailussa hänen sijoituksensa on tämän päivän jälkeen 23:s.