Silmällä pidettävä metsäpeura on jo kerran metsästetty maastamme sukupuuttoon. On aika kyseenalaista, että peurasta on tehty ja ollaan Metsähallituksen toimesta edelleen tekemässä maalitaulua rikkaille ulkomaisille trofee-metsästäjille, ilman, että kansa saa siitä edes tietää.
Metsäpeura-Life-projekti perustuu pitävien todisteiden mukaan puhtaasti metsästysturismin lisäämiseen metsäpeuran päänmenoksi.
On myös erittäin kyseenalaista, että uutisten mukaan metsäpeuran luonnollista lisääntymistä aletaan manipuloida keinosiemennyksellä, jotta saataisiin lisää eläimiä huvikseen tappavalle, pienelle huvimetsästäjien joukolle.
On väärin että tätä projektia rahoitetaan EU:n turvin julkisilla isoilla rahoilla, vaikka peura on meidän kaikkien kansallisomaisuuttamme ja kuuluvat kaikille.
Trofee-metsästys, eli huvimetsästys metsästysmuiston keräämiseksi, on kansainvälisesti tuomittua, eikä sillä ole mitään tekemistä luonnonsuojelun kanssa. Se on pelkkää väkivaltaviihdettä ilman perusteita.
Luonnonsuojelullisesti ajatellen metsäpeura ei saisi enää olla riistalaji. Koko Suomenselän alue, Lauhanvuoren ja Seitseminen kansallispuistot ja Kainuu pitää rauhoittaa peuransuojelualueiksi täydellä peuran metsästyskiellolla.