McLaren vahvana Es­pan­jas­sa – kär­ki­si­jat sun­nun­tain start­tiin

Oscar Piastri nappasi paalupaikan sunnuntaina ajettavaan Espanjan gp-kisaan. LEHTIKUVA/AFP
Oscar Piastri nappasi paalupaikan sunnuntaina ajettavaan Espanjan gp-kisaan. LEHTIKUVA/AFP

Formula ykkösten MM-pistekärki Oscar Piastri nappasi paalupaikan sunnuntaina ajettavaan Espanjan gp-kisaan nousemalla aika-ajojen lopussa ohi McLaren-tallitoverinsa Lando Norrisin.

MM-pisteissä kahdeksan kisan jälkeen kolme pistettä Norrisia johtava Piastri oli lopulta 0,209 sekuntia nopeampi kuin tallikaverinsa. Paalupaikka on australialaiskuljettaja Piastrille kauden ja uran neljäs.

MM-pistekolmonen, Red Bullin Max Verstappen lähtee kisaan kolmosruudusta, vierellään Mercedeksen George Russell. He ajoivat täsmälleen saman kierrosajan, mutta koska Verstappen ajoi aikansa aiemmin, hän sai kolmannen sijan.

– Olemme olleet (McLarenia) jäljessä läpi viikonlopun, mutta hyvin tämä hoidettiin ja kolmossija taitaa olla se, missä meidän pitääkin olla. Teen kisassa parhaani, heitä on vaikea voittaa, mutta katsotaan mihin pystymme, ainoana McLarenin hallintaa tällä kaudella uhkaamaan pystynyt Verstappen pohti BBC:n mukaan

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä