Maria Mäkynen välttyi ras­kaus­syr­jin­näl­tä – On huo­lis­saan naisten työ­mark­ki­na­ti­lan­tees­ta

Raskaana oleva Maria Mäkynen valittiin Insinööriliiton johtotehtäviin. Raskaus- ja perhesyrjintä on Suomessa hyvin yleistä. Se voi lisääntyä määräaikaisia työsuhteita koskevan lakimuutoksen kautta.

Vaasa
Maria Mäkynen aloitti joulukuussa johtotehtävissä hyvin miesvaltaisella alalla Insinööriliitossa.
Maria Mäkynen aloitti joulukuussa johtotehtävissä hyvin miesvaltaisella alalla Insinööriliitossa.
Kuva: Jari Rauhamäki. Insinööriliitto.

Maria ja Matias Mäkynen saavat toisen lapsensa ensi vuonna alkukeväästä. Maria Mäkynen valittiin äskettäin uuteen johtotehtävään. Hän aloitti joulukuun alussa Insinööriliiton yhteiskuntasuhdejohtajana. Hän sai paikan, vaikka ilmoitti työhaastattelussa olevansa raskaana.

– Lain mukaan minulla ei olisi ollut mitään syytä kertoa , että olen raskaana.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä