Maa­lis­kuu oli mit­taus­his­to­rian nel­jän­nek­si kuumin – merten läm­pö­ti­la lähellä en­nä­tys­ta­soa

Viime kuu oli 1,48 astetta esiteollisen ajan keskiarvoa lämpimämpi.

Helsinki/Bryssel
Merenpinnan lämpötilat olivat maaliskuussa mittaushistorian toiseksi korkeimpia.
Merenpinnan lämpötilat olivat maaliskuussa mittaushistorian toiseksi korkeimpia.
Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

Maaliskuu oli maailmanlaajuisesti ilmaston mittaushistorian neljänneksi kuumin, kertoo Euroopan unionin ilmastopalvelu Copernicus.

Viime kuu oli 1,48 astetta esiteollisen ajan keskiarvoa lämpimämpi. Esiteollisen ajan vertailukohtana pidetään arvioitua vuosien 1850–1900 keskilämpötilaa.

Maaliskuun keskilämpötila maailmanlaajuisesti oli runsaat 13,9 astetta, eli runsaan puolikkaan asteen vuosien 1991–2020 keskiarvoa enemmän.

– Copernicuksen data kertoo pysäyttävää tarinaa: 1,48 astetta esiteollisen ajan yli, pienin arktisen jääpeitteen alue mittaushistoriassa ja merenpinnan lämpötilat, jotka lähestyvät historiallisia huippuja. Yhdessä nämä luvut maalaavat kuvan ilmastojärjestelmästä, joka on jatkuvan ja kiihtyvän paineen alaisena, kommentoi tiedotteessa Copernicuksen johtaja Carlo Buontempo.

Maaliskuun kaikkien aikojen lämpöennätys on vuodelta 2024.

Euroopassa erityisen lämmintä ja kuivaa

Euroopassa maaliskuu oli mittaushistorian toiseksi lämpimin. Keskilämpötila oli lähes 5,9 astetta, eli liki 2,3 astetta vuosien 1991–2020 keskiarvoa lämpimämpi.

Kovimmat lämpöpiikit vuodenaikaan nähden nähtiin Suomen ja Skandinavian pohjoisosissa, Luoteis-Venäjällä ja Baltiassa. Euroopassa oli laajalti myös tavanomaista kuivempaa.

Keskimääräistä kylmempää Euroopassa oli maaliskuussa Turkissa, Etelä-Euroopassa ja Islannissa.

Edeltänyt helmikuu oli päinvastoin keskimääräistä kylmempi. Helmikuu oli Euroopan kolmanneksi kylmin viimeisten 14 vuoden ajalta.

Maaliskuussa Yhdysvaltojen länsiosissa ja Meksikossa koettiin erittäin varhainen lämpöaalto sekä poikkeuksellista kuivuutta. Pohjoisella pallonpuoliskolla nähtiin suuria eroavaisuuksia kuumimpien ja kylmimpien paikkojen välillä.

Merenpinnan lämpötilat olivat maaliskuussa mittaushistorian toiseksi korkeimpia, mikä kielii siitä, että maailma on siirtymässä kohti El Nino -olosuhteita.

El Ninosta voi muodostua voimakkain yli 10 vuoteen, kertoo sääpalvelu Foreca. Tämän toteutuessa El Nino nostaisi selvästi maapallon keskilämpötilaa.

Ilmoita asiavirheestä