Lu­koi­lil­la laajoja omis­tuk­sia Eu­roo­pas­sa – myynnin kanssa tulee kiire

Lukoil omistaa muun muassa Suomessa toimivan Teboilin, mutta sillä on omistuksia laajalti myös muualla Euroopassa. LEHTIKUVA/AFP
Lukoil omistaa muun muassa Suomessa toimivan Teboilin, mutta sillä on omistuksia laajalti myös muualla Euroopassa. LEHTIKUVA/AFP

Venäläinen öljyjätti Lukoil kertoi maanantaina aikovansa myydä ainakin osan ja mahdollisesti kaikki kansainvälisistä toiminnoistaan Venäjän ulkopuolella. Syyksi yhtiö kertoi siihen kohdistuvat pakotteet. Myynti olisi tarkoitus toteuttaa alle kuukaudessa Yhdysvaltain pakotteiden asettaman määräajan mukaan, mutta Lukoil on sanonut voivansa hakea jatkoaikaa.

Kaikkien toimintojen myynti alle kuukaudessa on melko suuri urakka. Lukoil omistaa Euroopassa muun muassa Suomessa toimivan Teboilin, mutta sillä on omistuksia laajalti myös muualla Euroopassa.

Yksi suurimmista kohteista on Bulgariassa toimiva Burgasin öljynjalostamo. Lukoil on maan suurin raakaöljyn maahantuoja ja se jalostaa laitoksellaan noin 190 000 tynnyrillistä päivässä, kertoo uutistoimisto Reuters. Toinen yhtiön öljynjalostamo Euroopassa on Petrotel-Lukoil Romaniassa lähellä maan pääkaupunkia Bukarestia.

Se on myös pääasiallinen öljyntuoja Slovakialle ja Unkarille, jotka ovat edelleen hyvin riippuvaisia venäläisestä öljystä.

Romania "olisi tyytyväinen" ilman Lukoilia

Romanian energiaministeri Cristian Busoi kertoi Politico lle viime viikolla, että Lukoil on velvoitettu myymään jalostamonsa.

– Olisimme oikein tyytyväisiä siihen, jos Lukoil ei olisi enää (omistajana), hän sanoi.

Lukoil on myös vuodesta 2009 lähtien omistanut 45 prosentin osuuden hollantilaisesta öljynjalostamosta. Politicolle puhuneen, Hollannin hallitusta lähellä olevan lähteen mukaan Lukoilin osuuden myynti on "kaikkein todennäköisin skenaario".

Myös bulgarialaisen Burgasin Neftochim-jalostamon "on pakko lopettaa operointi" marraskuun 21. päivään mennessä, jos sitä ei myydä, sanoi energia-alan analyytikko Martin Vladimirov Politicolle. Kyseinen päivämäärä on Yhdysvaltain pakotteissa asetetun siirtymäajan päätöspäivä.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä