Lehti: Pa­ri­sa­taa ve­nä­läis­tä tun­keu­tui tais­te­lui­den etu­lin­jas­sa si­jait­se­vaan kau­pun­kiin Itä-Uk­rai­nas­sa

Venäjä on jo pidemmän aikaa yrittänyt valloittaa Donetskin alueella sijaitsevaa Pokrovskia. Kuva on Pokrovskin lähistöltä maaliskuulta. LEHTIKUVA/AFP
Venäjä on jo pidemmän aikaa yrittänyt valloittaa Donetskin alueella sijaitsevaa Pokrovskia. Kuva on Pokrovskin lähistöltä maaliskuulta. LEHTIKUVA/AFP

Noin 200 venäläistä on tunkeutunut taisteluiden etulinjassa sijaitsevaan Pokrovskin kaupunkiin Itä-Ukrainassa, uutisoi ukrainalaislehti Kyiv Independent.

Venäjä on jo pidemmän aikaa yrittänyt valloittaa Donetskin alueella sijaitsevaa Pokrovskia, jossa asui ennen sotaa yli 60 000 ihmistä.

Lehden mukaan Ukrainan asevoimien esikunta kertoi sunnuntaina, että venäläissotilaat pääsivät kaupunkiin soluttautumalla pienissä ryhmissä Ukrainan asemiin.

Nämä läpi päässeet venäläiset ovat ottaneet yhteen kaupungissa olevien ukrainalaisten joukkojen kanssa. Lehden mukaan Ukrainan vastatoimet estävät kuitenkin tällä hetkellä venäläisiä etenemästä ja vakiinnuttamasta asemiaan kaupungissa. Asevoimien mukaan kaupungissa käytävät taistelut ovat kuitenkin intensiivisiä.

Venäläissotilaat ovat aiemmin tunkeutuneet Pokrovskiin pienemmässä mittakaavassa. Heinäkuussa Venäjän joukot tunkeutuivat kaupunkiin, mutta ukrainalaiset joukot torjuivat hyökkäyksen. Pienet venäläissotilaiden ryhmät ovat myös sittemmin yrittäneet tunkeutua kaupunkiin soluttautumalla, mutta Ukraina on ilmoittanut torjuneensa yritykset.

Ukrainan asevoimien mukaan Venäjä on kärsinyt suuria tappioita hyökätessään Pokrovskiin. Ukrainan mukaan Venäjä on menettänyt yli 1 750 sotilasta vain viimeisen kymmenen päivän aikana.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä