Län­si-Af­ri­kan ta­lous­yh­tei­sö uhkaa voi­man­käy­töl­lä, jos juntta ei luovu val­las­ta Ni­ge­ris­sä

Nigerissä tuhansia sotilasjunttaa kannattavia mielenosoittajia kerääntyi sunnuntaina Ranskan suurlähetystölle osoittamaan mieltään. LEHTIKUVA/AFP
Nigerissä tuhansia sotilasjunttaa kannattavia mielenosoittajia kerääntyi sunnuntaina Ranskan suurlähetystölle osoittamaan mieltään. LEHTIKUVA/AFP

Länsi-Afrikan talousyhteisö Ecowas antaa Nigerissä vallan kaapanneelle juntalle viikon aikaa luopua vallasta eikä sulje pois voimankäytön mahdollisuutta, jos vaatimukseen ei suostuta.

Ecowas vaatii myös Nigerin presidentin Mohamed Bazoumin välitöntä vapauttamista ja palauttamista valtaan. Vallan kaapanneet sotilaat ovat pitäneet presidenttiä vankinaan keskiviikosta alkaen.

Lisäksi Ecowas on ilmoittanut keskeyttävänsä muun muassa kaikki kaupalliset ja taloudelliset toimet yhteisön muiden jäsenmaiden ja Nigerin välillä sekä jäädyttävänsä Nigerin varat alueen keskus- ja kaupallisissa pankeissa. Vallankaappaukseen osallisten sotilasviranomaisten varat niin ikään jäädytetään, ja lisäksi heille on asetettu matkustuskielto. Ecowasin lausunnon mukaan sama koskee myös perheenjäseniä ja niitä siviilejä, jotka osallistuvat vallan kaapanneiden perustamaan hallintoon tai instituutioihin.

Selvää ei ole, miten Ecowas toteuttaisi uhkauksensa voimankäytöstä. Viime vuonna yhteisö päätti perustaa alueellisen turvallisuusjoukon, jonka tarkoituksena olisi vastustaa jihadisteja ja ehkäistä sotilasvallankaappauksia ennalta, mutta yksityiskohtia esimerkiksi joukon rahoituksesta ei ole kerrottu.

Viidestätoista maasta koostuva Ecowas piti kokouksensa Nigerian pääkaupungissa Abujassa. Yhteisöllä on valta asettaa pakotteita Nigerille, joka on yksi jäsenmaista ja kuuluu maailman köyhimpiin maihin. Niger on usein viimeisenä YK:n inhimillisen kehityksen indeksillä mitattuna.

Afrikan maiden yhteistyöjärjestö Afrikan unioni (AU) on aiemmin tuominnut vallankaappauksen ja antanut kaksi viikkoa aikaa perustuslaillisen järjestyksen palauttamiseksi Nigeriin.

Nigerin naapurimaan, Ecowasiin kuulumattoman Tshadin presidentti Mahamat Idriss Deby Itno osallistui Ecowasin kokoukseen, josta hän jatkoi matkaansa Nigerin pääkaupunkiin Niameyyn. Tshadin hallituksen edustaja kertoi uutistoimisto AFP:lle, että matkan tarkoituksena oli selvittää, miten presidentti voisi auttaa kriisin ratkaisemisessa.

Myös Nigerin entinen presidentti Mahamadou Issoufou sanoi aikovansa neuvotella juntan kanssa Bazoumin palaamisesta valtaan.

Juntan tukijat osoittivat mieltään

Nigerin entinen siirtomaaisäntä Ranska ja EU ovat keskeyttäneet rahallisen tuen, kehitysavun ja turvallisuusyhteistyön Nigerin kanssa vallankaappauksen seurauksena. Ranskalla on Nigerissä noin 1 500 sotilasta.

Yhdysvallat on vakuuttanut tukeaan Bazoumille ja varoittanut, että presidenttiä vangittuna pitävät vaarantavat vuosikausien menestyksekkään yhteistyön sekä satojen miljoonien dollareiden avustukset. Yhdysvalloilla on Nigerissä noin tuhat sotilasta.

Tuhansia sotilasjunttaa kannattavia, Nigerian ja Venäjän lippuja heiluttavia mielenosoittajia kokoontui sunnuntaina osoittamaan tukeaan ensin maan parlamenttitalon ulkopuolelle. Sieltä he jatkoivat matkaansa Ranskan suurlähetystölle, jossa osa huusi Venäjää kannattavia ja Ranskaa vastustavia iskulauseita. Jotkut yrittivät tunkeutua lähetystöön sisälle siinä kuitenkaan onnistumatta.

Osa mielenosoittajista jatkoi edelleen Yhdysvaltain suurlähetystölle.

Ranska on tuominnut protestin lähetystöään vastaan ja varoittanut ryhtyvänsä vastatoimiin, jos maan kansalaisia tai etuja vastaan kohdistuu hyökkäyksiä. Lisäksi Ranska on sanonut tukevansa kaikkia alueellisia pyrkimyksiä saada järjestys palautettua Nigeriin.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä