Lando Norris juhli voittoa ja siirtyi MM-sar­jan kärkeen

McLarenin Lando Norris nappasi MM-sarjan kärkipaikan tallikaveriltaan Oscar Piastrilta. MM-taistelu on erittäin tiukkaa, sillä Norris on vain pisteen Piastria edellä. LEHTIKUVA/AFP
McLarenin Lando Norris nappasi MM-sarjan kärkipaikan tallikaveriltaan Oscar Piastrilta. MM-taistelu on erittäin tiukkaa, sillä Norris on vain pisteen Piastria edellä. LEHTIKUVA/AFP

Meksikon F1-viikonloppu sujui McLarenin Lando Norrisilta loistavasti, sillä hän oli aika-ajon nopein ja hallitsi sunnuntain kilpailua alusta loppuun.

Norris siirtyi samalla kuljettajien MM-sarjan kärkeen, koska seitsemännestä lähtöruudusta aloittanut Oscar Piastri jäi Meksikon gp:ssä viidenneksi.

MM-taistelu on erittäin tiukkaa, sillä Norris on tallikaveriaan pisteen edellä. Norrisilla on koossa 357 pistettä, Piastrilla 356 ja kolmantena olevalla Red Bullin Max Verstappenilla 321, kun MM-sarjaa on jäljellä neljä kilpailua.

Ferrarin Charles Leclerc ajoi Mexicossa toiseksi ja Verstappen kolmanneksi.

Leclercin ja Verstappenin taistelu lässähti

Norris oli maalissa yli puoli minuuttia ennen Leclerciä.

– Mikä kisa! Kilpailu oli osaltani aika suoraviivainen, Norris sanoi kilpailun jälkeen Viaplayn ratahaastattelussa.

Kakkossijasta käytiin todella tiukkaa taistelua, joka tosin lässähti loppuhetkillä, kun tuomaristo otti virtuaalisen turva-auton käyttöön Carlos Sainzin ajettua radan sivuun.

Haasin Oliver Bearmanin ja Piastrin tiukka taistelu nelospaikasta hiipui niin ikään virtuaalisen turva-auton vuoksi. Komean kisan ajanut Bearman oli neljäs, joten Haas-tallin ensimmäinen palkintopallisija jäi vielä odottamaan itseään.

Leclerc myönsi kisan jälkeen ratahaastattelussa, että virtuaalinen turva-auto luultavasti pelasti hänen kakkossijansa.

– Olin melkoisen tyytyväinen (virtuaalisen) turva-auton tuloon, sillä renkaani olivat täysin loppu, hän sanoi.

Verstappen oli monessa mukana.

Avauskierroksella hän oikaisi mutkan nurmikon kautta.

Kuudennella kierroksella Verstappen yritti ohittaa Ferrarin Lewis Hamiltonin, ja heidän autonsa osuivat hieman yhteen. Hamilton joutui lukkojarrutuksensa jälkeen radalta ulos.

Tuomariston mukaan Hamilton palasi sääntöjenvastaisesti radalle ja sai kymmenen sekunnin aikarangaistuksen. Hamilton oli lopulta kahdeksas.

Meksikon F1-kilpailu oli kauden 20:s. Kausi jatkuu kahden viikon päästä Brasilian Sao Paulossa.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä