Lä­hi­met­sät pe­las­ta­vat eläimiä – Sei­nä­jo­ke­lai­nen luon­to­ku­vaa­ja Antti Strang on nähnyt niiden val­ta­van mer­ki­tyk­sen

Vanhojen metsien väheneminen ajaa monet eläimet etsimään uutta kotia. Kaupunkien ja kuntien puistot, lähimetsät ja luonnonsuojelualueet pelastavat ainakin osan hätään joutuvista linnuista ja muista eläimistä.

Luontokuvaaja Antti Strangin valokuvista monet ovat kuin erämaista, mutta mies kiertää kameran kanssa usein lähimetsissä. Hän on nähnyt ja kokenut niiden valtavan merkityksen.

Lähimetsien merkityksestä linnuille pohti myös kaksi asiantuntijaa. Viestintäpäällikkö Jan Södersved ja lintutieteilijä, yli-intendentti Aleksi Lehikoinen nostivat esiin mielenkiintoisia näkökulmia.

Katso lisää Reissussa-jaksoja.

Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä