Lä­hi­hoi­ta­jas­ta säh­kö­alal­le – Hoi­to­alan kuor­mit­ta­vuus sai Anu Ar­da­la­nin ja Leena Kor­pi­sen vaih­ta­maan alaa

Korpinen ja Ardalani kokevat alanvaihdon ja uudelleenkouluttautumisen tuovan paljon uusia mahdollisuuksia.

Mustasaari
Leena Korpinen (vas.) on työskennellyt sähköalalla parin kuukauden ajan. Anu Ardalani (oik.) on sen sijaan ollut Escarmatilla melkein neljä vuotta.
Leena Korpinen (vas.) on työskennellyt sähköalalla parin kuukauden ajan. Anu Ardalani (oik.) on sen sijaan ollut Escarmatilla melkein neljä vuotta.
Kuva: Jarno Pellinen

Viime helmikuussa Leena Korpinen, 29, päätti jättää 14 vuoden työuran hoitoalalla taakseen.

Nykyään hän työskentelee Escarmatilla kojeistoasentajan työtehtävissä. Alanvaihdon taustalla oli hoitoalan kuormittavuus.

Kesällä on aikaa lukea!

Nappaa I-P Digin ensimmäiset _2 kk 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä