Kuusi vuotta työn alla ollut ani­maa­tio­sar­ja si­joit­tuu Kas­ki­siin – Ri­kos­mys­tee­ri kul­jet­taa kat­so­jia pitkin Poh­jan­maan ran­nik­koa

Alueelle pohjautuva animaatiosarja vaati kuuden vuoden työn.

Kaskinen
Petra Lapveteläisen kuuden vuoden urakka julkaistiin toissa viikon lauantaina.
Petra Lapveteläisen kuuden vuoden urakka julkaistiin toissa viikon lauantaina.
Kuva: Inka Härkönen

Kaskislaisen Petra Lapveteläisen tuottama Kaskisiin ja sen lähialueille perustuva Sälander-animaatiosarja julkaistiin toissa viikon lauantaina. Osa sarjassa nähtävistä piirroshahmoista on kotoisin Kristiinasta ja Lapväärtistä, ja hahmot seikkailevat Kaskisten lisäksi esimerkiksi Vaasassa ja Närpiössä.

Kokonaisuudessaan Lapveteläinen työsti sarjaa kuuden vuoden ajan ja kertoi tehneensä siihen lähes kaikki siinä näkyvät piirrokset ja animoinnit.

Vielä on kesää jäljellä!

I-P Digin ensimmäiset _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä