Kun­ta­lii­ton va­roi­tus: Väes­tön­mur­ros uhkaa Ete­lä-Poh­jan­maan pal­ve­lui­ta

Väestön väheneminen uhkaa Etelä-Pohjanmaan kuntien palveluita. Kuntaliiton asiantuntijat esittävät ratkaisuja, kuten etäopetusta ja kuntien välistä yhteistyötä palvelujen turvaamiseksi.

Seinäjoki
Eteläpohjalaisista kunnista vain Seinäjoella väkimäärä kasvaa vuoteen 2040 mennessä. Arkistokuva.
Eteläpohjalaisista kunnista vain Seinäjoella väkimäärä kasvaa vuoteen 2040 mennessä. Arkistokuva.
Kuva: Tomi Kosonen

Eteläpohjalaisten kuntien päättäjät kokoontuivat Seinäjoelle kuulemaan Kuntaliiton asiantuntijoiden vakavia viestejä väestönmurroksesta. Sillä tarkoitetaan syntyvyyden laskua, ikääntymistä, keskittyvää maahanmuuttoa ja kaupungistumista. Murros vaikeuttaa ennennäkemättömällä tavalla kuntien mahdollisuuksia järjestää palveluita. Muutos on vääjäämätön sekä väestöään menettävissä kunnissa että kasvavissa kaupungeissa.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Ilkka-Pohjalaisen pelit

Pelaa Ilkka-Pohjalaisen digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä