Kotitalouksien ylivelkaantumista ehkäisevä positiivinen luottotietorekisteri avautuu tänään keskipäivällä.
Positiiviseen luottotietorekisteriin kerätään tietoja kansalaisten luotoista ja tuloista. Tällöin esimerkiksi lainan myöntämisen pohjana on ajantasainen kuva lainaa anovan ihmisen todellisesta tulotasosta sekä luotoista. Lisäksi rekisterin tavoitteena on esimerkiksi auttaa yksityishenkilöitä hallitsemaan omaa talouttaan sekä helpottaa luottomarkkinoiden seurantaa ja valvontaa.
Luotonantajilla on oikeus tilata yksityishenkilön tiedoista luottotietorekisteriote, kun tämä hakee uutta luottoa tai muuttaa luottosopimustaan. Esimerkiksi vuokranantajat eivät saa hakea vuokralaisen tietoja luottorekisteristä vuokrasopimusta tehdessä. Myöskään Kela ei saa hakea rekisteristä tietoja.
Tietoja kysyneet luotonantajat voi tarkistaa rekisterin sähköisestä asiointipalvelusta.
Yksityishenkilöt voivat myös asettaa rekisterin avulla itselleen maksutta vapaaehtoisen luottokiellon.
Positiivista luottotietorekisteriä ylläpitää Verohallinto. Rekisterin tulotiedot ovat peräisin tulorekisteristä, ja ne sisältävät tiedot palkoista, etuuksista ja eläkkeistä. Tulorekisterissä ei ole tietoja pääomatuloista eikä yritystuloista.
Rekisteri käyttöön kahdessa vaiheessa
Positiivinen luottotietorekisteri otetaan käyttöön kahdessa vaiheessa. Ensimmäisessä vaiheessa rekisteriin tulevat haettavaksi kuluttajaluottojen ja niihin rinnastuvien luottojen tiedot, joita luotonantajat ovat voineet ilmoittaa helmikuun alusta alkaen.
Joulukuussa 2025 alkaa rekisterin käyttöönoton toinen vaihe, jolloin luotonantajat alkavat ilmoittaa muille yksityishenkilöille kuin kuluttajille myönnettyjä luottoja. Toisen vaiheen tietoja voi hakea luottorekisteristä huhtikuusta 2026 alkaen.
Lain mukaan joillakin viranomaisilla on oikeus saada tietoa luottotietorekisteristä laissa säädettyjen tehtäviensä hoitamiseksi. Luottotietorekisterin tietoja saavat Finanssivalvonta, Kilpailu- ja kuluttajavirasto, Rahoitusvakausvirasto, Suomen Pankki sekä Tilastokeskus.