Suomen ja Ruotsin ensimmäinen jääkiekon maailmancupiin valmistava ottelu ei tasoltaan huimannut edes mukana kaukalossa ollutta leijonahyökkääjää Leo Komarovia.
- Tehkää mitä haluatte, mutta minä en kirjoittaisi hirveästi tästä pelistä, hän totesi ottelun jälkeen toimittajajoukolle.
Munsala IK:n kasvatti painotti, että kauden ensimmäinen kerta tositoimissa on aina hakemista.
- Treenit ovat olleet hyviä ja niissä on hyvä vauhti, mutta tämä on taas yksi askel eteenpäin, hän sanoi.
Pelin vaisuus ei Komarovin mielestä kuitenkaan johtunut siitä, etteikö panokseton treenipeli olisi sytyttänyt.
- Kyllähän me yritämme ihan täysillä, mutta ensimmäinen peli vähän jännittää porukkaa. Se on se pieni muutos kesäjäiltä tosipeleihin. Sen takia näitä pelejä pelataan, että saamme vähän tempoa ylle.
Suomalaisittain illassa välkkyi - voitokkaan lopputuloksen lisäksi - myös ainakin yksi valopilkku. Komarovin, Erik Haulan ja Lauri Korpikosken muodostava nelosketju vaikutti heti varsin pirteältä yhdistelmältö.
- Kyllä se tuosta paranee. En voi sanoa, että olisimme pelanneet hyvin, mutta emme huonostikaan, Komarov sanoi trion iltapuhteesta.
PETRI HEIKKINEN